Receta e ditës - Pastiçe dhe fërgesë verore / Pjesa e parë

9 Korrik 2018, 15:04

Receta e parë : Pastiçe

Përbërësit :

400 gr makarona

3 kokrra vezë + 1 të verdhë veze

150 gr djath i bardhë

1 litër qumësht

Gjalpë

Kripë dhe piper i zi

Përbërësit për beshamelin:

50 gr gjalp

2 lugë gjelle miell

2 gota qumësht

Përgatitja

Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për 5 minuta (3 minuta më pak se sa shkruhet në etiketë)

Ndërkohë që ziejnë makaronat, përgatisim beshamelin. Shkrijmë gjalpin ,kaurdisim miellin dhe sa të zëjë të  zverdhet shtojmë 2 gota qumësht dhe e trazojmë me tel vezësh . e lëmë të ziejë për 2 minuta dhe e largojmë duke shtuar nga pak kripë, piper e arrë moskat.

Në tepsinë që do përgatisim pastiçen , fillimisht hedhim 2 lugë gjelle beshamel që të mos na ngjitet pastiçja.

Makaronat e ziera i shpërndajmë në tvën së bashku me një lugë gjelle gjalpë  dhe i përziejmë me djathin e thërrmuar.

Rrahim vezët me kripë, piper të zi dhe qumështin e mbetur nga beshameli dhe masën e përgatitur e hedhim tek makaronat.

Mbi të shpërndajmë beshamelin , jo shumë të hollë dhe i nivelojmë mirë. Sipër i hedhim pak djath parmixhano . E vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 200 gradë për rreth 25 – 30 minuta dhe më pas e nxjerrim nga furra dhe e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha