Receta e ditës - Pite e shpejtë me presh dhe supë me pulë, vezë e limon / Pjesa e dytë

21 Janar 2019, 15:57

Receta e dytë: Supë me pulë, vezë dhe limon

Përbërësit:

1 filxhan çaj copëza pule

1 filxhan kafe oriz

1,5 lëng pule

1 karrotë

½ limon (lëngu)

2 të verdha veze

½ tufë majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Vendosim tenxheren me 1,5 litër ujë për tu zier. Në momentin e zierjes vendosim copat e pulës dhe kripë dhe e lëmë të ziejë për 30 minuta.  Largojmë copat e mishit, kullojmë lëngun epulës në sitë dhe e vendosim përsëri në tenxhere (në zjarr). Shtojmë në të 1 karrotë mesatare dhe 1 filxhan kafeje oriz. E lëmë të ziejë për 15 minuta.

Nxjerrim karrotën, e presim atë në kubikë ose e shtypim me pirun dhe e vendosim përsëri në tenxhere basgkë me mishin e pastruar nga kockat dhe lëkura. Grijmë majdanozin dhe e shtojmë në tenxhere të ziejë në 2 minutat e funsit para se të përfundojë zierja e orizit. Shtojmë lëng limoni sipas dëshirës tuaj. Rrahim të verdhat e vezëve , shtojmë pak ujë dhe preism supën me vezë. Fikim zjarrin dhe lëmë tenxheren për pak. Mbulojmë tenxheren dhe e shërbejmë supën të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha