Receta e ditës - Pite me patate pa petë dhe supë me pulë dhe trahana / Pjesa e dytë

30 Tetor 2018, 15:20

Receta e dytë: Supë me pulë dhe trahana

Përbërësit:

300 gr mish pule

2 domate

2 karrota

2 lugë gjelle majdanoz

3 lugë gjelle trahana

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Lajmë mishin e pulës dhe e vendosim në tenxhere me 1,2 litër ujë e pak kripë dhe e lëmë të valojë. Brenda në tenxhere vendosim dhe 2 domate të qëruara nga lëkura e të paprera.

Pasi mishi të jetë zier, e largojmë nga tenxherja dhe e lëmë të ftohet. Domatet i nxjerrim dhe i vëmë në mikserin e qepës për ti kthyer në pure.

Kullojmë lëngun e pulës dhe e vendosim përsëri në tenxhere. Shtojmë purenë e domates ,mishin e pulës të copëtuarë në pjesë të vogla dhe karrotat e prerë në kubikë.

Shtojmë 2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë, rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe e lëmë të ziejë për 3 minuta.

3 lugë gjelle trahana e hollojmë me pak ujë të ftohtë dhe e shtojmë në supë duke e trazuar ngadalë. E lëmë supën të ziejë për 5 minuta dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha