Receta e ditës - Pulë pikante me speca e kos dhe bullgur sallatë mediterrane / Pjesa e parë

8 Shkurt 2019, 15:22

Receta e pare: Pulë pikante me speca dhe kos

Përbërësit:

500 gr mish pule

 3 qepë

 3 thelpinj hudhër

2 speca të kuq

1 spec jeshil

400 ml lëng pule

 Marinimi i pulës:

 1 lç kumin

 lëkura e 1 limoni

1 lç piper i kuq

 1 lk piper djegës

 Kripë, piper i zi

1 ½ lgj ujë

2 lgj vaj ulliri

Salca me kos:

 350 ml kos

1 ½ lgj miell

 2 lgj pure domate

 Kripë, piper i zi

250 gr domate qershi

Përgatitja:

Si fillim përgatisim salcën për marinimin e pulës. Në një tas të vogël përziejmë kumel, piper të kuq, piper djegës, kripë, piper të zi, ujë dhe vaj ulliri. I përziejmë së bashku duke formuar një salcë. Në fund shtojmë lëkurën e limonit të grirë hollë. E përziejmë mirë dhe me këtë masë lyejmë mishin e pulës të cilin e kemi larë dhe tharë më parë. Pasi e lyjemë mishin nga të gjitha anët e mbulojmë me celefon dhe e lemë në frigorifer të marinohet për minimalisht 2 orë. Ndërkohë në një tigan të madh me 3 lugë vaj ulliri kaurdisim qepën të prerë në kubikë. Sapo qepa të fillojë të zbutet shtojmë hudhrat të prera imët i trazojmë dhe vendosim copat e mishit sa të kapen pak me qëllim që të fiksohet marinimi. I largojmë më pas dhe i vendosim në një pjatë të rrinë të ngrohta. Ndërkohë vazhdojmë përsëri me kaurdisjen e qepës duke shtuar specat të prera në copa mesatare. Sapo specat të ulin pak volumin shtojmë mishin e pulës në tigan së bashku me lëngun e pulës. Vendosim kapakun dhe e lemë 5-10 minuta derisa përbërësit të marrin një vale të lehtë. Më pas e vendosim pulën me speca në një tavë dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 20 minuta. Ndërkohë përziejmë kosin me dy lugë pure domate, 1 ½ lugë miell, kripë dhe piper të zi. E rrahim mirë derisa të formohet një krem dhe pas 20 minutave nga pjekja e pulës e shtojmë në tavë duke e përhapur mire. Vendosim dhe domatet qershi dhe e lemë mishin e pulës me speca dhe kos përsëri në furrë për 10 minuta të tjera.

Programe të tjera

Shiko të gjitha