Receta e ditës - Role me patëllxhanë e mish të grirë dhe Makarona me presh e pançetë / Pjesa e dytë

15 Prill 2019, 12:11

Receta e dytë: Makarona me presh dhe pançetë

Përbërësit:

320 gr makarona

120 gr pançetë

2 presh

1 lç erza me perime të thata

Vaj

Kripë dhe piper

Sherebel

Përgatitja:

Presim pjesën e bardhë të preshit në unaza shumë të holla dhe e vendosim  në tigan. Shtojmë pak kripë, e lëmë të zbutet, shtojmë ujë, erzat me perimet e thata dhe vendosim kapakun që të ziejë.

Në një tigan tjetër vendosim pançetën për ta thekur duke e trazuar herë pas here. Në një tenxhere kemi vendopsur që të valojë ujë, kripë dhe makaronat.

Trazojmë mirë preshin dhe nëse nuk është zbutur i shtojmë edhe pak ujë nga makaronat deri sat ë zbutet plotësisht. Më pas e kalojmë në blender, e kthejmë në pure dhe e vendosim përsëri në tigan. Duke i shtuars ërsih lëng makaronash duke i dhën trajtën e një kremi. Shtojmë në të pançetën e thekur, sherebel të copëtuar dhe kullojmë makaronat e is htojmë në tiganin me salcë preshi dhe pançetë. Më pas i shërbejmë të ngrohta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha