Receta e ditës - Sallatë me pule dhe perime dhe makarona me speca dhe salcë / Pjesa e parë

17 Korrik 2018, 09:35

Receta e parë : Sallatë me pulë dhe perime
 

Përberësit:

400 gr fileto pule

300 gr karrotë

300 gr patate

300 gr kunguj jeshil

Lëng limoni

3 lugë gjelle uthull të bardhë

4 degë majdanoz

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Fillimisht lajmë fileton e pulës dhe e vendosim atë në një tenxhere me ujë të bollshëm . vendosim brenda në të 2 degë majdanoz ose kokrra piperi të zi (5 copë), kripë dhe e vendosim në zjarr për të zier nga momenti i vlimit për 20 minuta.

Vendosim një tenxhere tjetër me ujë pët të valuar. Ndërkohë lajmë, pastrojmë ( qërojmë perimet) dhe i presim në shkopinj me gjatësi 4 cm dhe trashësi  3 mm

Në tenxhere me ujë të valuar shtojmë kripë, uthull, karrotë dhe i lëmë të zijenë për 2 – 3 minuta. Pas 2 minutave shtojmë kungujt dhe i lëmë të ziejnë 3 minuta. Më pas i kullojmë dhe i vendosim në një enë të thellë.

Largojmë filetot e pulës , i presim dhe ato në shirita dhe i vendosim në enën ku janë perimet e ziera. I rregullojmë me kripë, piper, vaj ulliri, majdanoz të grirë hollë, lëng limoni dhe e trazojmë mirë. Më pas e shërbejmë në porcione duke e spërkatur përsëri me pak piper të zi dhe vaj ulliri.

Programe të tjera

Shiko të gjitha