Receta e ditës - Supë me thjerrëza, Supë me karota, portokall e xhinxher dhe Supë krem me mollë / Pjesa e dytë

8 Janar 2019, 09:10

Receta e dytë : Supë me karota, portokall dhe xhinxher

Përbërësit:

1 qepë e vogël

1 lugë gjelle xhinxher i grirë

750 gr karota

½ spec i kuq pikant

2 lugë gjelle vaj ulliri

400 mml lëng portokalli

350 ml ujë

1 dado perimesh

125 gr krem kosi

2 lugë gjelle koriandër e grirë

Kripë dhe piper

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin , shtojmë qepën , gjysmën e specit pikant të grirë hollë, xhinxherin e copëtuar në copëza të vogla , karotat e prera në feta të holla dhe i kaurdisim mirë. Shtojmë lëngun e portokallit të shtrydhur , 1 dado perimesh, ujë dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta. Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë atë në krem. E servirim duke i shtuar në fund 1 lugë krem kosi, koriandër të grirë, ¼ e specit pikant të prerë në kubikë të vegjël.

Programe të tjera

Shiko të gjitha