Receta e ditës - Supë me thjerrëza, Supë me karota, portokall e xhinxher dhe Supë krem me mollë / Pjesa e parë

8 Janar 2019, 09:10

Receta e parë : Supë me thjerrëza

Përbërësit:

1 kokërr qepë

2 karota mesatare

2 thelpinj hudhër

1  gjethe dafine

Rigon, borzilok

1 kuti domate

1 gotë thjerrëza

1,5 l ujë

350 gr spinaq

2-3 lugë gjelle uthull

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Shpëlajmë thjerrëzat dhe i japim një valë për 10 minuta në temperaturë të ulët. Shtojmë në tenxhere 4 lugë gjelle vaj ulliri, qepë të grirë hollë, karota gjysmë rrethore, selinonë e prerë në feta, hudhrat dhe i kaurdisim mirë për 3-4 minuta. Shtojmë erëzat (dafinë, borzilok e rigon), thjerrëzat, ujin e nxehtë, kripë e piper të zi dhe 2 lugë gjelle uthull. E lëmë të ziejë për 20 minuta në temperaturë nën mesatare. Në 2 minutat e fundit shtojmë spinaqin.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha