Receta e ditës - Taliatele të mbushura me mish e perime dhe komposto pjeshkë / Pjesa e dytë

10 Shtator 2018, 16:29

Receta e dytë : Komposto pjeshke

Përbërësit:

2 kg pjeshkë të forta (1, 5 kg tul)

300 gr sheqer

600 ml ujë

Lëng limoni

Përgatitja :

Fillimisht ziejmë ujin me sheqerin dhe përgatisim kështu shurupin e kompostos . Para se të kalojë në vlim dhe sheqeri të ketë shkrirë , largojmë tenxheren nga zjarri dhe e lëmë mënjanë të ftohet plotësisht.

Në një tenxhere të thellë vendosim kavanozët dhe kapakët të mbuluar me ujë dhe i lëmë ato të ziejnë për 20 minuta. I lëmë dhe i largojmë të ftohen me kokë poshtë të vendosura në një picetë.

Qërojmë pjeshkët , i presim ato në kubikë ose në feta dhe i vendosim në ujë me limon, ose lyejmë vetëm sipërfaqen e pjeshkës pa prerë.

Mbushim kavanozët me pjeshkët e prera dhe i ngjeshim që të mos lëmë hapësira bosh.

Mbushim kavanozim me shurupine ftohtë ( mbushjta të jetë mbi pjeshkë). Vendosim kapakun, mbështjellim kavanozin me një picetë dhe e vendosim në tenxhere. Kështu veprojmë me të gjithë kavanozët që kemi mbushur . Mbulojmë ato me ujë në tenxhere dhe i vendosim në zjarr për të zier. Nga momenti i zierjes do ti lëmë për 20 minuta. Largojmë tenxheren dhe e lëmë të ftohet. Kështu kompostot mund ti konsumojmë deri sat ë dalin në treg pjeshkët e freskëta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha