Receta e ditës - Tartë me spinaq e djathë dhe kërpuidha me mustardë / Pjesa e dytë

7 Shkurt 2019, 16:09

Receta e dytë: Kërpudha me mustardë

Përbërësit:

4 lgj vaj ulliri

500 gr kërpudha

1 tufë qepë të njoma

Kripë dhe piper i zi

3 thelpinj hudhër

½ lgj miell

150 ml verë të bardhë

1 lgj mustardë

1 gotë ujë

Kopër ose majdanoz

Përgatitja:

Ngrohim vajin dhe menjëherë shtojmë kërpudhat e prera në feta. I kaurdisim mirë deri sa ato të ulin volumin dhe të zverdhen pak. Shtojmë qepët të prerë në unaza, i kaurdisim së bashku me kërpudhat dhe i rregullojmë me kripë e piper të zi. Shtojmë 1 lugë gjelle miell dhe e kaurdisin për 3-4 minuta. Shuajmë me verë të bardhë dhe pasi të avullojë alkooli shtojmë 1 lugë gjelle mustardë. Shtojmë ujin e ngrohtë dhe e lëmë supën të ziejë për 10-15 minuta. E shërbejmë të ngrohtë ,me pak kopër ose majdanoz sipër.

Programe të tjera

Shiko të gjitha