Receta e ditës - Tortë e mbushur me mollë të karamelizuar dhe qofte perimesh me salcë të bardhë / Pjesa e parë

23 Shtator 2019, 12:47

Receta e parë: Tortë e mbushur me mollë të karamelizuar

Përbërësit:

4 kokrra vezë

150g. sheqer

100ml. vaj bimor

250g. miell

1lç pluhur pjekës

Pak qumësht

Mbushja

4-5 mollë

1lgj Lëng limoni

100g. sheqer

3lgj rrush i thatë

1/2 lç kanellë

Përgatitja:

-Në një gotë tas rrahim vezët së bashku me sheqerin plus shtojmë vajin, e përzjejmë pluhurin pjekës dhe pak qumësht deri sa brumi të rrëshkasë nga luga.

-Lyejmë një tavë me pak gjalpë ose vaj bimor dhe nivelojmë 3/4 e brumit e vendosim në furrë në temp. 170°C për 10 minuta. (Ndërkohë përgatisim mbushjen)

-Në një tigan vendosim 100g. sheqer plus 2-3lgj ujë, karamelizojmë sheqerin dhe shtojmë në të mollët e grira plus limonin në rende plus rrushin e thatë, i trazojmë për 5 minuta plus kanellë dhe i largojmë.

-Nxjerrim tavën nga furra pas 10 minutash nivelojmë mbushjen dhe e mbulojmë atë me brumin e mbetur.

-Nëse mbushja rezulton e lëngshme mund të spërkatni në 3-4 lgj biskota të thërmuara, më pas shtoni brumin e mbetur.

-Vendosim tepsinë në furrë në temp. 170-180°C për 25-30 minuta.

-Pasi torta të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe e pudrosim me sheqer pluhur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha