Recetë e ditës - Petanik me fasule dhe pilaf bullguri me perime / Pjesa e parë

30 Nëntor 2018, 15:02

Receta e parë: Petanik me fasule

Brumi:

500 gr miell

300 ml ujë, kripë

2 lgj vaj

Kripë

Mbushja:

400 gr fasule të ziera

50 gr vaj ulliri

50 gr gjalp

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim brumin, e ndajmë në 10 kuleçë, e mbulojmë dhe e lemë të pushojë për 20 minuta.

Më pas hapim kuleçët në peta dhe i vendosim në furrë për t’i pjekur në temperaturën 170 gradë Celsius për 3-5 minuta. Gjysmat e petëve (5-6 copë) i copëtojmë.

Lyejmë tavën me pak vaj shtrojmë 2 petë duke i spërkatur me vaj ose gjalpë. Fasulet e ziera me pak lëng të trashë i trazojmë me 4 lugë vaj ulliri, kripë dhe piper të zi dhe pasi të shtrojmë 2-3 petë i spërkasim me fasule dhe pak lëng. Vendosim më pas copëzat e petëve të pjekura dhe përsëri mbushje me fasule. E spërkasim me pak yndyrë dhee mbulojmë petanikun me 2 petë të tjera. Në fund e spërkasim përsëri me yndyrë, e presim dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha