Rosto me mish viçi dhe spinaq me speca e vezë / Pjesa e parë

5 Shtator 2018, 13:26

Receta e parë : Rosto me mish viçi

Përbërësit :

800 gr rosto viçi

1 kokërr qepë

3 lugë gjelle pure domate(sipas dëshirës)

2-3 karrota

2 degë selino

1 lugë çaji niseshte ose miell

1 thelp hudhër

15 ml verë e bardhë

Sherebelë

Rozmarinë

Kripë dhe piper i zi

Pure patate

500 gr patate

2 të verdha veze

2 lgj gjalp

1 thelp hudhër

Arrë moskat

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Mishin siç e kemi copë të paprerë, nëse rostoja është e trashë, e lidhim me fije kuzhine që të mos deformohet gjatë gatimit. Më pas e marinojmë me kripë dhe piper të zi. Nëse dëshironi , mund ta shponi në mes me një thikë dhe të vendosni një karrotë të hollë , por mund të lihet edhe ashtu siç është. Vendosim në tigan 3 lugë gjelle vaj dhe pak gjalpë dhe skuqim reston deri sat ë marrë një ngjyrë të kuqerremtë nga të gjitha anët.

Presim perimet në kubikë dhe i vendosim në tigan, bashkë me erëzat e i kaurdisim deri sat ë mos ketë lëng në tigan. I shuajmë me verë dhe sapo vera të avullojë vendosim mishin në një tavë , e mbulojmë atë me alumin dhe e vendosim në furrë për 30 minuta në temperaturë 200 °C.

Perimeve i shtojmë pak ujë ose lëng perimesh , ose mishin e lëmë të ziejë pak duke holluar 1 ose 2 lugë çaj niseshte  me ujë të ftohtë , e trazojmë me perimet duke e rregulluar me kripë dhe më pas e kalojmë në blender dore, e kullojmë në kullesë dhe e lëmë për të marrë dhe një valë , për të parë apo rregulluar kosistencën.

Nxjerrim reston, e lëmë atë të mbuluar me qëllim që të rrijë e ngrohtë.

Përgatitja e Puresë :

Ziejmë patatet e prera në kubikë dhe i kalojmë në shtypësen e puresë. Shkrijmë gjalpin me pak hudhër për të aromatizuar dhe e përziejmë me perime. Shtojmë në të 2 të verdha veze për 500 gr patate, kripë , piper të zi e  arrë moskat dhe i trazojmë mirë. Nëse rezulton e trashë mund ta hollojmë me 2 lugë gjelle qumësht. Nëse dëshironi mund ta kaloni në xhep pastiçerie , ti jepni formën që dëshironi në një tepsi ku kemi shtruar letër pjekje. Pasi e pjekim në furrë për 20 minuta e shërbejmë së bashku me reston.

Programe të tjera

Shiko të gjitha