Sfoliatë me krem e reçel mjedre dhe qofte me ton / Pjesa e parë

4 Prill 2019, 13:06

Receta e  parë: Sfoliatë me krem dhe reçel mjedre

Përbërësit:

1 petë sfoliatë

2 kokrra vezë

120 gr sheqer

40 gr niseshte

pak lëkurë limoni

500 ml qumësht

vanilje

150 gr xhelatinë mjedre

sheqer pluhur për dekor

Përgatitja:

Në një tenxhere përzieni 2 kokrra vezë. Në një tepsi vendosim një letër pjekje dhe mbi të vendosim petën sfoliatë. E tendosim mirë dhe me ndihmën e një forme ose gote formojmë rrathë (mesatarisht 10 copë për një petë) me diametër 8 cm.

Lyejmë petët me furçë me vezë dhe i vendosim në furrë në temperaturë 190ºC per 10 minuta.

Në tenxheren ku kemi rrahur vezët shtojmë 120 gr sheqer, 40 gr niseshte, pak lekurë limoni dhe i përziejmë mirë deri sa sheqeri, niseshteja dhe vezët të përzihen mirë. Shtojmë qumështin e  vaniljen dhe e trazojmë deri sat ë formohet një krem i trashë. Sa të flluskojë e largojmë nga zjarri dhe e spërkatim me pak sheqer pluhur që të mos zërë ajkë. Ose e përziejmë, i vendosim një celefon dhe e vendosim në frigorifer që të ftohet.

Ndërkohë nxjerrim tepsinë nga furra dhe i lëmë pak që të ftohen. Bëjmë një prerje në mes horizontalisht për të gjitha pufkat dhe i mbushim brendaa me krem pastiçerie. Në qendër me 1 lugë çaji xhelatinë mjedre i bashkojmë të dy gjysmat që premë. I vendosim në një pjatë, i pudrosim me sheqer pluhur dhe i shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha