'Slava Ukraini!', Rama i prerë: Kombet e vogla s’duhet të kthehen në ushqim për Rusinë, solidaritet për Ukrainën!

28 Shkurt, 12:38

ryeministri Edi Rama para të pranishmëve në Samitin në Tiranë, në nder të Ukrainës, iu bëri thirrje të pranishmeve që të tregojnë solidaritet me popullin ukrainas që ndodhet në luftë prej më shumë se dy vitesh. 

Rama tha se kombet e vogal nuk duhet të kthehen ushqim për Rusisnë. 

Ai në fund të fjalimit të tij përshëndeti në gjuhën ukrainase; ‘Slava ukraini’.

Shqipëria ka bërë sa mundet dhe do vazhdojë të bëjë edhe më tej. Deklarata e përbashkët që nënshkruam sot, vendosmërinë për të qëndruar pranë Ukrainës, tregojnë shumë.  Së fundmi për shumë ato kombe të vogla, si ne që nuk duhen të kthehen ushqim për rolin imeralist të Rusisë, kemi nevojë për qartësi absolute rreth Ukrainës, solidaritet të palëkundur me Ukrainën. Slava Ukraini’, rroftë Ukraina!”, tha Rama.