Supë me kos dhe nenexhik nga zonja Vjollca

1 Korrik, 10:38

Supë me kos dhe nenexhik

Përbërësit:

1 litër lëng mishi ose ujë i valuar

3 lugë gjelle oriz

400 gr kos

2 të verdha veze

2 lugë gjelle miell

kripë dhe piper të zi

1 e 1/2  lugë gjelle gjalp

1 lugë caji nenexhik të thatë

Përbërësit:

Vendosim në tenxhere 1 litër ujë ose 1 litër lëng mishi. Shtojmë në të 3 lugë gjelle oriz dhe e lëmë të valojë për 20 minuta deri sad he lëngu fillonë të trashet. ndërkohë në një tas vendosim kosin dhe e përziejmë me tel vezësh për ti dhënë një trajtë kremoze . Shtojmë kripë dhe 2 lugë gjelle mesatare me miell si dhe 2 të verdha veze I përziejmë mirë me tel veze deri sa formohet një masë homogjene. Shtojmë në tenxhere ku ka zjerë orizi 1 gotë ujë të ftohtë dhe nga tenxherja menjehërë marrim 2 garuzhde lëng dhe e shtojmë tek tasi me kos dhe vezë I përziejmë dhe menjëherë e shtojmë në tenxhere duke I përzijerë ngadalë deri sa supa të marrë valë ulim temperaturën. Shkrjmë gjalpin dhe shtojmë në të nenexhikun. Shtojmë gjalpin me nenexhik në tenxhere dhe servirim supën të ngrohtë.

D.M./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha