Vdekja e Ndues, mbi turrën e druve, nën shi...

5 Shtator, 21:50 | Përditesimi i fundit: 2022-09-05 22:31:21

Ndue Progni ishte 4 vjeç kur e nisën në internim së bahsku me nënën Lulë Progni. Babai i tij, Gjoni ishte arratisur, por Ndue i vogël, nuk dinte dhe nuk kuptonte asgjë, nga gjithë ajo cfarë po ndodhte në familjen e tyre. Nëna Lulë, përkundrazi dinte gjithçka. Kishte dëgjuar për fatin e shumë të tjerëve, si ata, që i internonin sa herë regjimi komunist kishte hesape për të larë me burrat e malësisë që i kishin dalë kundër diktaturës. Lula madje kishte një parandjenjë të fortë e të ligë. A kishte me i mbijetu këtij rrugëtimi në ferr ajo dhe i biri? A do ta shihnin prapë Gjonin e arratisun, apo Ndue s'do e takonte të atin dhe as Lula të shoqin, kurr më.....

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha