Vlonjatet në ring / Kampionet e kikboksit ‘Sekreti ynë i mbrojtjes…’

10 Prill, 13:40

Në studion e “Rreze Dielli”, tre vajza me një pasion të përbashkët, sportin e kickbox, rrëfejnë emocionet në ring… Ilda Lelo, sportistja nga Vlora, e sapo shpallur si Kampione Europe në sportin e Hand to Hand Fighting në Rumani më 28-31 mars. Ajo është kampione e Shqipërisë që prej vitit 2014, Kampione Bote në 2015,   Kampione Europe në vitin 2019 dhe Kampione Bote në vitet 2022-2023. ‘Hand to Hand Combat’ është një sport që konsiston me dyluftime në këmbë me teknika të kickboxing duke alternuar me dyluftimin në tokë, me teknikat të Jiujitsu. Ndërsa Denisa Haxhia është vetëm 14 vjeç, kampione në kategorinë e saj në këtë sport, teksa duket se një nga më të voglat e sportisteve ka shfaqur një talent me të vërtetë të madh, 9-vjeçarja Aria Meminaj.