Zogj të vegjël pule me ullinj / Recetë e qeparosë nga zonja Albana

15 Maj, 12:19

Zogj të vegjël pule me ullinj /Recetë e Qeparosë

Përbërësit:

 • 4 zogj mesatar
 • 1 gotë verë
 • 1-2 lgj miell
 • 3-4 lgj gjalpë
 • 4-5 domate të pjekura mirë
 • 1 tufë majdanoz të grirë
 • 1 fç lëng mishi
 • 1 fç ullinj
 • Gjethe dafine
 • Kripë e piper
 • Sallatë radhiqe

Përgatitja:

Zogjtë e vegjël i presim në racione, i kalojmë në pak miell dhe i skuqim me gjalpë duke i shuar me verë. Më vete skuqim pak miell, të cilin e shuajmë me lëng mishi dhe e hedhim tek zogjtë. Shtojmë majdanoz, kripë, piper, dafinë, domate dhe i lëmë të përfundojë zierja. Ndërkohë heqim bërthamat e ullinjve, i ziejmë 15 minuta në ujë të vluar që t'u hiqet kripa dhe pasi i kullojmë i bashkojmë me mishin. I lëmë të ziejnë edhe 5 minuta dhe gatimi është gati. I shërbejmë të nxehta duke i shoqëruar me sallatë radhiqe.