Akuza:3 ish-oficerët e Vlorës,
pagesa financiare nga Habilajt

Ish-drejtori i policisë së Vlorës Jaeld Çela, ish-shefi i postës kufitare në Dhërmi Sokol Bode dhe ish-shefi i krimeve të Rënda pranë policisë së Vlorës Gjergji Kohila, kërkohet të arrestohen nga prokuroria, pasi dyshohen se kanë trafikuar drogë, duke favorizuar grupin e drejtuar nga Moisi Habilaj. Urdhëri i arrestimit për ish-funksionarët e lartë të policisë, është lëshuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda, që prej datës 21 nëntor 2017, ndërkohë prej 48 orësh, burimet pranë prokurorisë thonë se ende nuk janë ekzekutuar nga strukturat e Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave.

Dyshimet e para tregojnë se për këtë pjesë ka pasur dekonspirim, duke i dhënë mundësi tre personave të largohen, për të mos u arrestuar ende. Nga informacionet që administron Prokuroria e Krimeve të Rënda thuhet se ish-funksionari Gjergji Kohila është larguar nga Greqi ndërkohë nuk ka asnjë të dhënë lidhur me vendodhjen e dy ish-funksionarëve të tjerë si Jaeld Çela dhe Sokol Bode. Në materialin e prokurorisë, e cila ia ka dërguar gjykatës thuhet se tre zyrtarët e policisë kanë bashkëpunuar me elementët kriminale të kësaj organizate, duke i favorizuar në disa raste për trafikimin nga Shqipëria në Itali të sasive të mëdha të lëndëve narkotike.

Prokuroria thotë se megjithëse Jaeld Çela, Sokol Bode dhe Gjergji Kohila, kanë pasur dijeni për aktivitetin kriminal të këtij grupi, kanë zgjedhur të mosveprojnë, për shkak të pagesave financiare që ky grup kriminal jepte për ta. Madje në një rast, thotë prokuroria, kur vllezërit Habilaj dhe anëtarët e tjerë të grupit kriminal, po ngarkonin nga Porto-Palermo në një peshkarexhë italiane një sasi prej 1 tonë drogë,patrulla e policisë kufitare e postës së Dhërmiut, megjithëse ka konstatuar hapur trafikimin e drogës, nuk kanë vepruar për të kryer parandalimin e këtij trafiku.Ndërkohë për nxjerjen e urdhërave të arrestit ndaj tre zyrtarëve të policisë së Vlorës, prokuroria ka përdorur dhe materialet hetimore që kanë mbëritur së fundi nga prokuroria e Katanias në Itali.

d.c./shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?