Korçë- Banorët e prekur nga tërmeti në protestë: Po bëhen punime selektive! Isai: E pavërtetë, brenda tetorit gjithçka gati

KORÇË-Banorët e Qafzezit kanë dalë në protestë pasi pretendojnë për punime selektive të banesave të prekura nga tërmeti. Sipas tyre, nuk po bëhet një ndarje e drejtë e punimeve të banesave që janë shembur nga tërmeti, por sipas partisë që mbështesin. Siç raporton gazetarja e Report Tv, Gladiola Hoxha, banorët shprehen se po jetojnë në kushte ekstreme, aq sa janë detyruar që t'i dërgojnë fëmijët në jetimore pasi nuk ku t'i mbajnë.

"Jemi në qiell të hapur. Po flemë në kasolle. Askush nuk mendon për ne. lista është selektive më anë të partive. Jemi në situatë alarmante. Po na gënjejnë. Duam zgjidhje. Dimri po afron dhe s'kemi ku të shkojmë. I lutemi kryeministrit të vërë dorë dhe të na ndihmojnë. Të ngihet një komision nga qeveria sepse pushteti këtu po na vjedh", shprehen banorët.

Por pretendime të tilla janë konsideruar si të pabaza nga ana e kryetarit të Bashkisë, Erion Isai.

"Pretendimet e banorëve janë të padrejta. Ka nisur puna në 2 banesa nga 4 më prooblematikat në fshat. 4 banesa do të ndërtohen nga e para e ndërsa 20 do të riknstruktohen.   260 janë me dëme të lehta në gjithë Kolonjën të cilat o të trajtohen me dëmhspërblim. Banorë të cilët jetojnë në banesat e të afërmve do të marrin statusin e të pastrehëve nga Bashkia e Kolonjës dhe do të përfitojnë bonus qeraje nga Bashkia. Zotohem se brenda ditëve të para të tetorit asnjë banorë i Qafzezit nuk do të jetojë në çadër, kontenier apo kasolle", tha Isai. 

 Si pasojë e lëkundjeve të shumta që pasuan tërmetin në juglindje në 1 qershor u dëmtuan shumë banesa në fshatrat Floq,  Qafzez e në Vidohovë, ndërsa banorët u strehuan në shkollën e fshatit.

Një nga listat e vlerësimit të banesave

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Myrto: 14/09/2019 14:05

  Selektiviteti mbi baze PARTIJE eshte semundja me e keqe e ketij Populli qe vetem humbet bejne kryetaret e bashkise hum hum hum po prape I pari qe do ti rregulloje shtepija eshte ai i rilindjes

  Përgjigju
 • al ta: 14/09/2019 13:04

  selektive??????shkoni e shikoni historite e viteve te pushtetit te pd-se. aty te vdisje e nuk te kapte njeri me dore nqs nuk ishe i tyre.keta tani po ankohen.....ne itali kane 4 vjet jasht me cadra ne akuila e nuk pretendojne e shpresojne qe do ja bejne shtepijat.keq me vjen o njerez po mos e shumezoni me zero punen e qeverise se cka bere kjo qeveri e cpo perpiqet te beje nuk i enderronte asnji

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sjelljet e çuditshme të Biden, kancelari Scholz: Presidenti amerikan e di shumë mirë se çfarë po bën

Sjelljet e çuditshme të Biden, kancelari Scholz: Presidenti amerikan e di shumë mirë se çfarë po bën