Basha: Mbështesim hapjen e negociatave…flet për kushte shtesë për Shqipërinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Bashan në emër të opozitës së bashkuar, shprehet se mbështet çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, teksa flet për shtim të kushteve, edhe pse deri më tani nuk ka një raport zyrtar që konfirmon një gjë të tillë. Ai flet për kushte të reja shtesë të vendeve të tjera, përveç 9 të vendosura nga  Bundestagu për të cilat thotë se PD dhe Opozita e Bashkuar do të të punojë që ta bëjmë realitet hapjen e negociatave.

“Në këto ditë të vështira për Shqipërinë & mbarë botën, nevoja për shpresë është edhe më e madhe. Mirënjohje @EPPGroup për mbështetjen. Në emër të PD dhe Opozitës së Bashkuar rikonfirmoj kërkesën tonë ndaj Këshillit Europian të miratojë në parim hapjen e negociatave për Shqipërinë. Megjithë shtimin e kushteve deri në hapjen e tyre, ne mbështesim këtë proces jetik për shqiptarët. PD dhe Opozita e Bashkuar do të të punojë që ta bëjmë realitet hapjen e negociatave përmes zbatimit të 9 kushteve të @Bundestag dhe kushteve të reja shtesë të vendeve të tjera”, shkruan Basha.

Postimi i plotë i Lulzim Bashës

Integrimi i dy vendeve të Ballkanit Perëndimor, të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ka qenë në fokus të këtyre ditëve. 73 deputetë të Parlamentit Europian i kanë dërguar një letër Këshillit të Europës për caktimin e një date për hapjen e bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në letër kërkohet që BE të mos përsëris vendimin e tetorit 2019 që nuk dha një datë për hapjen e negociatave për dy vendet, e ndërsa referuar Reuters, të cilët pohojnë se kanë parë draftit, 27 vende do t'i thonë PO hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?

Komento

Komente

 • "Best Lul"Artisti me i dobet: 24/03/2020 15:00

  Luli :Bem gjithçka per ta penguar por nuk ja dolem me vjen keq une ,babi Likja dhe Mona u perpoqem por deshtuam pasi jemi amatore .Edi i mori te gjitha sepse une jam i pa afte.te gjitha pushtetet i mori,sepse un edhe per termetin nuk shperndava as nje kile oriz e makarona .per covid skam cte bej e vetmja gje i bej thirrje Edit te nderpresi cdo gje qe ishalla te bjer ekonomia qe te me bjere ndonje kocke nga qelli ika se do fle i juai Luli

  Përgjigju
 • Pa U Futur ne Burg keta Kriminele ,shqiptaret Skllever do ngelen..: 24/03/2020 14:25

  Harojeni te shikoni nje dite te barshe .vetem buke thate do te hani ,,do te vuani Si mijnte ,,nese Kriminelet kryesore Politikane nuk guten ne Burg ,, Fatekeqesisht per ata dele Simpatizante qe Manipulohen qe Ju behet lavazhi intruve ,,me nje pjate supe..

  Përgjigju
 • O Lul!: 24/03/2020 12:39

  O plera te pa fytyre. A nuk jeni ju qe nuk late gjiriz haleje per te penguar negociatat? E une ta mbeshtes ty bile fort nga mbrapa qe te te hapen shalet e ngjitme

  Përgjigju
 • Delinquenti: 24/03/2020 11:37

  I ASHPER ME DUKET KOMENTI QE PO BEJ POR DO TA BEJ SE NUK MUND TE RI REHAT, O LUL BASHA DHE OPOZITA E BASHKUME PO ME CAR FYTYRE DEL E PER SHENDET HAPJEN E NEGOCIATAVE TI QE DERI DJE NUK LATE GJE PA BO QE TE MOS HAPEN NEGOCIATAT DHE VAZHDONI AKOMA DUKE NXJERR QE NE FILLIM JO PO KANE VU KUSHT JO PO NUK ESHTE MOR VENDIMI AKOMA E TJERA ORE TE PA FTYRA ORE M... ORE.... PO' I SHKRUJ ME PIKA PIKA SE NDOSHTA OFENDOHESH ZOTROTE KURSE NE NUK OFENDOHEMI ME POLITIKEN TATE DHE TE PARA ARDHESIT TAT PLERA HESHTNI ME MIR ESHTE ME E DREJT ULNI KOKEN DHE MJAFT DHE NJE HER PLERA.

  Përgjigju
 • KRIMINELI SHAL NGJIT: 24/03/2020 11:12

  O lyl hajdut kriminel ti me gjith partin MUT pd nuk lat gjë pa bër për ta penguar hyrjen e Shqipris. Ti dhe buçja fshatare me intelekt 0 mona qelbësira. E tani del si kofini mbash të vjelurave. Po ke ti ndonjë pik dinjitet o kastravec 7 × 7n= 42. Apo s'njef ti dinjitet mor zari kryekriminelit qelbësir malokut salhe.

  Përgjigju