Basha vlerëson deklaratën e misionit të KiE: Vërtetoi se në 30 qershor nuk pati zgjedhje

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përshëndeti deklaratën që delegacioni i KiE bëri lidhur me zgjedhjet vendore të 2019 duke i cilësuar ato si të cunguara. Basha u shpreh se KiE vërtetoi atë që PD kishte theksuar më herët, se 'zgjedhjet nuk ishin pluraliste dhe as të qytetarëve'. Kryedemokrati theksoi se vendi e ka jetike zhvillimin e zgjedhjeve të lira për t'i kthyer qytetarëve qeverisjen legjitime.

'Përshëndes deklaratën e Misionit të KiE që ritheksoi se në 30/06 nuk pati zgjedhje,se pushteti vendor sot nuk është pluralist, dhe as i qytetarëve. Beteja më jetike sot është për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për t'i kthyer qytetarëve qeverisjen legjitime qendrore dhe vendore' shkruan Basha në twitter.

Gjatë vizitës zyrtare 4-6 shkurt që zhvilloi delegacioni i Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Evropës doli me një deklaratë të fortë ku theksoi se në zgjedhjet e 30 qershorit 'nuk ka demokraci funksionale në nivelin kombëtar dhe nuk ka një demokraci pluraliste dhe të gjallë në nivelin lokal. Për fat të keq, zgjedhjet e vitit 2019 nuk ishin të favorshme për forcimin e demokracisë lokale në Shqipëri'.

Kongresi i autoriteteve vendore i Këshillit të Europës,i cili nuk ka asnjë lidhje me Bashkimin Europian refuzoi të dërgonte një delegacion të vetin për vëzhgimin e zgjedhjeve të 30 qershorit në Shqipëri, për shkak të paqartësisë lidhur me organizmin e tyre.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Haha: 07/02/2020 16:51

    Qaramani Lulash kerkon pushtet ne tavoline se ne zgjedhje Efi i jep ate .. te fotos nudo

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?