Byrek me mish, qepë dhe domate nga zonja Vjollca

Byrek me mish, qepë dhe domate

Përbërësit:

1 pako peta

3 qepë ( të mëdha)

500 gr mish të grirë

3 domate ( 400 gr )

2 thelpi hudhra

2-3 lugë gjelle oriz

1 lugë gjelle nenexhik I thatë

kripë dhe piper të zi

pak vaj ulliri

Përgatitja:

Fillimisht qërojmë dhe presim qepën në kubikë dhe e kaurdisim atë me pak kripë deri sa qepa të mos këtë lagështirë. Shtojmë gjysëm luge gjelle vaj dhe e kaurdiisim përsëri deri sa qepa të zverdhet. Shtojmë mishin,  e kaurdisim së bashku me qepën deri sa mishi të marrë ngjyrë.Shtojmë domatet, orizin, piper tw zi, nenexhikun si dhe pak ujë dhe i lëmë deri sa të ziejë orizi.

Nëse duam që petët të mbeten të buta, rrahim një kokërr vezë me kripë dhe 2 filxhanë kafeje vaj duke shtuar një gotë qumësht.

Lyejmë tepsinë me vaj dhe vendosim petët duke i spërkatur ato në dy petë.

Mbushjen mund ta vendoim në një shtresë të vetme në mes, por mund edhe ta shpërndajmë në cdo 4 petë nga pak, sipas preferencës tuaj.

Në fund kthejmë anët, i spërkatim mirë dhe i vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 25-30 minuta. E lëmë të ftohet dhe e servirim të shoqëruar me një supë, kos ose dhallë.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Pse nuk duhet të debatoni kurrë me askënd në Facebook

Pse nuk duhet të debatoni kurrë me askënd në Facebook