Çim Peka shkarkon përgjegjësinë e 'fake news' tek gazetari: Nga presioni individual

Çim Peka shkarkon përgjegjësinë e 'fake news' tek gazetari: Nga presioni individual

TIRANË- Drejtori i portalit, Syri.Net, Çim Peka ka shkarkuar të gjithë përgjegjësinë e lajmit të rremë, që shfrytëzoi situatën e tërmeteve për disa klikime duke përhapur panik te qytetarët, gazetarit Aurel Rakipllari. Në reagimin e tij, mes shumë akuzave për kryeministrin Edi Rama, Peka shkruan se ai lajm u publikua në kushtet e presionit individual, teksa e gjithë një lajm të tillë të rremë, si një gabim profesional, pa marrë parasysh se pasojat e këtij gabimi ishin të paimagjinueshme.

“Lajmi ngrinte alarmin, se lëkundjet edhe më të mëdha se ato të orës 16.05 minuta të të shtunës, do të përsëriteshin brenda mesnatës. Mes mediave dhe gazetarëve të tjerë edhe ai i Syri.net, Aurel Rakipllari, në kushtet e presionit individual duke ju referuar një botimi të përhapur në mënyrë epidemike në rrjet, publikoi një lajm me një titull emocional, por në thelb me qëllim shërbimi ndaj qytetarëve në kushte emergjence, të cilin Edi Rama nuk e la të binte në tokë.”-thuhet ndër të tjera në shkrimin e publikuar nga Peka.

Postimi i në portalin Syri.Net

Ditën e djeshme u shoqërua në polici gazetari Aurel Rakipllari, e ndërsa sot janë marrë në pyetje kryeredaktori i i portalit Syri.net Artan Cena së bashku me Ermal Rizain dhe Gelsi Bakollarin. Përpos gazetarëve të portalit mbrëmë u shoqërua edhe gazetarja e 'Shekullit' Daniela Grica. Dy gazetarët, Rakipllari dhe Grica  përhapën lajmin e rremë se në orën 23:30 do të bjerë një tërmet të fuqishëm, duke nxjerrë në rrugë mijëra qytetarë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alban mema: 24/09/2019 16:30

  O Cim Peka. O plere. Legen djal. Qe shfrytezon vajzat e tv tend duke i detyruar te japin trupin per ti mbajtur ne pune e per ti ngritur ne detyre. Do te vij dita dhe ty shume shpejt... ruhu se do e marresh dhe ti ate qe meriton

  Përgjigju
 • qeni zgjebosur qim peka: 23/09/2019 19:04

  O qen i zgjebosur çfar mendon se je ti mor krimb plehu ? ? ? Ti je një jashqitje e kombit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

I kemi shpallur luftë Rusisë e prandaj duhet të jemi vigjilent edhe për ngjarje të tjera në të ardhmen

I kemi shpallur luftë Rusisë e prandaj duhet të jemi vigjilent edhe për ngjarje të tjera në të ardhmen