Fake news i Syri.net për tërmetin/ Prokuroria nis hetimet për përhapje paniku, gazetari rrezikon 5 vite burg

Njerezit te alarmuar mbreme ne rruge pas alarmit fals per termetin

TIRANE - Kryeprokurorja Arta Marku, kërkoi informacion nga prokuroria e Tiranës në lidhje me hetimet e nisura tashmë për përhapjen në publik të "Fake News" (lajm i rremë) nga portali Syri.net, se mbrëmë në 23:30 Shqipëria do të shkundej nga një tërmet i fuqishëm. Ky lajm i përhapur në portalin e drejtuar nga gazetari Çim Peka, bëri që e gjithë Tirana të dalë në rrugë nga tmerri i rënies së tërmetit të fuqishëm, nxitur edhe nga paniku ende i pakaluar i tërmetit të parë 5.8 Rihter me epiqendër detin Adriatik.

"Prokurorja e Përgjithshme  znj. Arta Marku kërkoi nga Pokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, vlerësimin e menjëhershëm ligjor në lidhje me dyshime për përhapjen në publik të informatave/njoftimeve të rreme që ngjallin panik dhe pasiguri tek qytetarët. Në mbështetje të neneve 38 dhe 50/1 të Ligjit nr.97/2016 ”Për Organizimin dhe Funksionimin  e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”, pa cënuar sekretin hetimor Prokurorja e Përgjithshme znj. Arta Marku kërkoi gjithashtu informacion në lidhje me mënyrën e trajtimit të materialit", thuhet në një njoftim të Prokurorisë së Përgjithshme.

Oficerë të anti-terrorit në Tiranë të cilët kanë nisur praktikën hetimore për disa gazetarë të portalit “Syri.net” dhe “Shekulli”, kanë dërguar materialet në prokurorinë e Tiranës. Kjo e fundit ka nisur një procedim penal për veprën penale të “Përhapjes së informatave të rreme që ngjallin panik”.

“Shqiptarja.com” mëson se deri në këtë fazë janë shoqëruar dhe marrë në pyetje 12 persona, të cilët janë pjesë e stafeve të redaksisë së Syri.net dhe Shekulli. Momentalisht hetimi do vijojë të hetohet nga prokuroria e Tiranës, ku një prokurore është caktuar për këtë çështje, që dy lajme të rreme tronditën Tiranën, Durrësin dhe Elbasanin në mesnatë duke bërë që njerëzit të dalin të gjithë në rrugë, nga frika e një tërmeti të fuqishëm siç paralajmëronin dy shkrimet.

Ndërsa mbrëmjen e djeshme u shoqërua gazetari i Syri.net, Aurel Rakipllari, sot janë marrë në pyetje kryeredaktori i i portalit Syri.net Artan Cena së bashku me  Ermal Rizain dhe Gelsi Bakollarin.

Oficerët kanë marrë në pyetje kryeredaktorin dhe personat e tjerë, ashtu si gazetarin Aurel Rakipllari mbrëmë lidhur me lajmin që publikun duke përhapur panik dhe terror të njerëzit që dolën në rrugë nga frika. Ndërkohë që shoqërimet pritet të vijojnë, pasi sipas burimeve nga Anti-Terrori do të pyeten të gjithë personat që kanë dijeni.

Përpos gazetarëve të portalitSyri.net,  mbrëmë u shoqërua edhe gazetarja e 'Shekullit' Daniela Grica. Dy gazetarët, Rakipllari dhe Grica po hetohen si përhapwsit e lajmit të rremë se në orën 23:30 do të bjerë një tërmet të fuqishëm.

Ndërkohë që paraditen e sotme, gazetarja e Shekullit reagoi duke deklaruar se lajmi që ajo publikoi u modifikua qëllimisht. Ministrja Olta Xhaçka paralajmëroi burg për autorin e lajmit të rremë, por sa vite rrezikon të dënohet?

Referuar nenit 267, të Kodit Penal "Përhapja e informatave të rreme, me fjalë, me shkrim apo çdo mënyrë tjetër me qëllim që të ringjallë një gjendje pasigurie dhe paniku te njerëzit dënohet me gjobë ose burgim gjer në pesë vjet".

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erla: 24/09/2019 11:27

  ASNJE MESHIRE PER KETA MALOKE TE POSHTER ,,,TE DENOHEN ME BURG DHE TE GJOBITEN ,,;PO ASHTU TI MBYLLET PORTALI;,DO MALOKU PORTAL....ptu. ptu..ptu ...kriminele te pooullit......

  Përgjigju
 • Geri: 23/09/2019 21:33

  Nuk eshte zgjidhje burgu por nje gjobe e atille pordhalit Syri i Shkerdhen Berishes aq sa te ndertohet nje qender per pritje dhe rehabiitim te personave me trauma nga tragjedite natyrore. Do bej burg ky legeni po pastaj? Goditini ne anen financiare fort, me pas burg dhe jo per gazetar 2 lekshin por per Qimin.

  Përgjigju
 • Populli: 23/09/2019 20:21

  Burg duhet te shkojn vetem politikanet sa genjeshtra thon ato

  Përgjigju
 • Lori: 23/09/2019 20:18

  Ky paska vujt perseketimin komunist e ben terror mbi njerzit e pafajshem?Prandaj ka nevoj per Enver ky vend qe ti rrjepin ne qender te Tiranes perbindesh si ky.Ky pler duhet te jet ne burg dhe jo te lihet i lir, prokuroria dhe gjykata ti vejn prangat.Portali te gjobitet dhe te mbyllet menjeher.Vetem kshu tregohet se ka shtet.Mir se shteti nuk vepron po ishalla semundja me e keqe ju breft trupat tuaj mor kriminela

  Përgjigju
 • Termeti: 23/09/2019 19:54

  Rakipllari denohet 5 vjet burg Tahiri del i pafajshem ne Apel hahahaha mire ja bejne ketij populli mu si dele

  Përgjigju
  • Vucicdoli: 23/09/2019 22:04

   O kokbole Tahiri si ka bere kujt keq, keta maskarenj kane nxjerr ne mes te nates pleq dhe foshnja qe ta gdhine naten perjasht.

  • Arbëri: 23/09/2019 21:00

   Krahasim banal ...!!!

 • Arben: 23/09/2019 19:50

  Jane gazetaret funddrrina te sali berishes.....kujtojne se do shpetojne nga burgu......

  Përgjigju
 • Yyy:-): 23/09/2019 19:47

  Portali Syri vetem genjeshtra thote

  Përgjigju
 • dulja: 23/09/2019 18:41

  e po kure thote kryeministri Kazane ju ngelet qefi ,hyy plera fare e keqe

  Përgjigju
 • qytetari: 23/09/2019 17:40

  Prinderit e mi perkatesisht 80 dhe 75 vjec kane fjetur jashte si pasoje e ketij lajmi... se kush e ka fajin nuk e dijme po gazetare te thjeshte mos beni kurban se eshte e turpshme.. Keni bythe fusni brenda te gjithe oborrin mbreteror se dihet nga kush vijne urdherat...

  Përgjigju
 • Mecja: 23/09/2019 17:07

  Un them ti varim.....hahahaha

  Përgjigju
 • Populli: 23/09/2019 15:50

  Ne burg pa meshire per keto lloj monstrash BURG dhe vetem BURG

  Përgjigju
 • Besi: 23/09/2019 15:30

  Kur ju thote kazan kryeministri kercejne perpjete. Kazan e me pertej jane

  Përgjigju
  • Cubi: 23/09/2019 19:17

   Jo Kazan por terrista e kriminela te pashoq bashk me ata qe komandojn. Poshtersi e pa pare. Ketyre qenve te denohen ne menyre shembullore dhe ne menyr urgjente tu mbyllet aktiviteti.

 • Beni: 23/09/2019 15:28

  Demshperblim per cdo dem qe kane krijuar nga paniku edhe flasim bashke ne do marin me guxim. Qytetar beni padi civile per mashtrim edhe kerkoni bemshperblim moral edhe monetar. Shikoni sa ju mban samari ktyre kllonave.

  Përgjigju
 • Fundërrina: 23/09/2019 14:48

  Kjo dhoj prositute duhet të bëhet shëmbull për panikun që hap kjo prositut. Ta çojn aty ku e ka vëndin.

  Përgjigju
 • Erik: 23/09/2019 14:27

  Duhet te marrin denim shembullor plehrat se boll e helmuan kete popull me lajme te paverteta.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Britania thotë se po furnizon Ukrainën me armë antitank