‘Dosja K’/ Bedri Blloshmi: Revolta e Qafë Barit dhe krimet e fshehura pas saj

40 vjet më parë me 22 maj 1984, në kampi burgun e Qafë Barit do të shënohej një revolte e të burgosurve politikë, të cilët si në rastin e para 13 viteve në Spaç kishin ngritur krye kundër komandës së burgut, e cila ushtronte dhunë të pandërprerë ndaj tyre duke i shfrytëzuar në ekstrem për të realizuar norma të papërballueshme në nxjerrjen e mineralit në minierën e Qafë Barit.

Puna e detyruar ishte pjesë e dënimit të këtyre të burgosurve dhe normat e larta që kërkoheshin ishin shpesh jashtë mundësive fizike të të burgosurve.  Ata që nuk arrinin ta plotësonin normën në fund të turnit 8 orarësh, mbaheshin nga policët dhe nuk lejoheshin të shkonin në kapanon për të pushuar. Ata do të futeshin sërish në galeri me brigadën e turnit që vijonte dhe do të punonin derisa të plotësonin normën që ju kërkohej.

Ky kusht i panegociueshëm me komandën e burgut ishte bërë shkak edhe për shpërthimin e Revoltës së Qafë Barit, e cila kulmoi me 22 maj 1984 dhe pati një fund tragjik me dy të ekzekutuar dhe një të vrarë në tortura.

Bedri Blloshmi, i burgosur në kampin e Qafë Barit në kohën e Revoltës kujton detaje nga ajo ngjarje, por edhe shumë raste viktimash të tjera në vijim, viktima të shkaktuara nga kushtet e rënda në punë dhe  mungesa e kujdesit mjekësor në disa raste.

SI.E.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut