FOTO/ Të veshura me fustane nusërie, Edlira e Alba, çifti i së njëjtës gjini kurorëzojnë dashurinë në tarracën e bashkisë Tiranë

FOTO/ Të veshura me fustane nusërie, Edlira e Alba, çifti i së njëjtës gjini kurorëzojnë dashurinë në tarracën e bashkisë Tiranë

Alba Ahmetaj, pastori britanik dhe Edlira Mara

Në tarracën e bashkisë së Tiranë, kurorëzuan dashurinë në një ceremoni simbolike, çifti i së njëjtës gjini Edlira dhe Alba, të cilat kishin marrë dy pastorë nga Anglia. Në ceremoninë private, Edlira dhe Alba ishin veshur të dyja me fustane nusërie.

Alba dhe Edlira si dhe pastori britanik që kurorëzoi dashurinë e dy vajzave në një ceremoni simbolike

Të pranishme në dasmën e tyre, e para e këtij lloji në vendin tonë, ishin edhe vajzat e tyre 3-vjeçare, binjaket që erdhën në jetë me metodën invitro.

Foto: Isa Myzyraj marrë nga profili në Facebook

Të premten e 17 majit, 2 partneret Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj dorëzuan në gjendje civile kërkesën për t’u celebruar në martesë, pas 14 vitesh të dashuruara. Për hapin që kanë hedhur i referohen nenit 53 të Kushtetutës se “kushdo ka të drejtë të martohet”, edhe pse Kodi i Familjes në Shqipëri nuk e njeh martesës brenda së njëjtës gjini, por vetëm mes çifteve heteroseksualë. Simbolikën e parë drejt betejës së tyre ligjore e konkretiziuan duke u veshur të dyja nuse, mbrëmjen e së dielës.

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alban Karuci: 21/05/2024 03:57

  This is the best news I have ever read. The priest is an Anglican priest. He is gay himself and had been with his partner for many years. I am not sure if he is a receiver or a giver.

  Përgjigju
 • wee: 20/05/2024 11:00

  tesh na mungon vetem hoxha me dal ktu..turp per Kishen qe nuk e kundershton

  Përgjigju
 • ALB Patriot: 20/05/2024 10:13

  Ç'jane keto lloj "martesash"?! Pastori e di shume mire se ZOTI NUK I LEJON martesat mes te njejtes gjini!

  Përgjigju
  • Nero: 20/05/2024 13:53

   Janë priftërinj, jo pastore.

  • Smile: 20/05/2024 10:48

   Zoti e bibla nuk e lejon po keta jane te ashtequajtur pastore qe e bejne krishterimin sic kane qef vete

  • Po mër po: 20/05/2024 10:20

   U ngjite në mal e fole me Zotin ti Moisi!?

 • Urime: 20/05/2024 09:53

  Bravo dhe urime! Shpresoj së shpejti dhe me ligj të kurorëzohen njerëz të të njëjtës gjini. Tani për gjithë ata që i ka zënë frika, më duket se thjesht kanë frikë nga dëshirat e fjetura që kanë.

  Përgjigju
  • Fiona: 20/05/2024 10:14

   Cfare bravot more tyrp per ju Fajet I ka shteti e pastori qe ka pranua kyt budallek kto Jan punt e djallit zoti I denoft

 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 20/05/2024 09:36

  Kina Ariolen dhe Linden

  Përgjigju
 • Lui: 20/05/2024 09:22

  Ore as une nuk jam dakord per martesen e ketyre, por lereni shtetin te beje punen e vet sepse ne fund te fundit shteti e ka per detyre tu pergjigjet cdo individi, pavaresisht nga preferencat gjinore, fetare, krahinore etj etj... Por cne prifti?! E ka njohur Vetikani martesen gay?!

  Përgjigju
 • Bim: 20/05/2024 09:01

  Ne nje vend ku mbizoteron shkatrrimi e korrupsioni shyqyr ka vend edhe per dashuri. Asnje nga keto te dyja nuk ka vra siç vrasin per çdo dite eterosuksualet

  Përgjigju
 • weee: 20/05/2024 07:22

  ne jemi popull kot,nuk protestojmë per këto fëlliqësira para bashkisë por për budallallëqe të opozitës e qeverisë

  Përgjigju
  • Po mër po: 20/05/2024 10:07

   Ky është budallëki më i madh që kam ndigju.. taleban hesapi

 • asolingo: 20/05/2024 06:39

  Jemi te paret per çeshtje dytesore dhe te fundit per çeshtje kryesore(korrupsioni).

  Përgjigju
 • WTF: 20/05/2024 06:13

  Motren ku ta keni ju edhe kush ju ven kunor ju

  Përgjigju
 • Hako: 20/05/2024 05:21

  Shfaqje e panevojshme.

  Përgjigju
 • George: 20/05/2024 04:14

  Nuk eshte nevoja per ceremoni martese, le te bashkejetojne, nuk i ndalon njeri; le te biresojne dhe te rrisin edhe femije ... Po zbatoni poroste e klasikeve te marksizem -Leninizmit mbi zhdukjen e familjes.

  Përgjigju
 • Alb: 20/05/2024 01:23

  Kjo ashte demokracija.

  Përgjigju
 • Vjeni: 19/05/2024 23:30

  Cfare sfide kto dy mbetje institucionevevte shtetit. Me cfare te drejte perdhosen ambientet publike me ceremoni diabolike te panatyrshme

  Përgjigju
 • Lala: 19/05/2024 22:51

  Kjo me vello esht gruja besoj.kjo pa vello esht Ajo QE lidh didlon perpara Si burrat.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet