FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

Shtëpi e re në Ishullin e Sazanit 1915-1921

Falë muzeut virtual “Fototeka.al” të ndërtuar nga historiani i artit Rubens Shima, së fundmi koleksione fotografish të rralla janë bërë publike për ndërtimet e fortifikuese të bëra në “Ishullin e Sazanit” gjatë viteve 1915-1921.

Në fotot e marra nga muzeu virtual, shihet ndërtime të rëndësishme të bëra në Ishullin e Sazanit nga Italia të cilës ishulli i ishte premtuar në Traktatin e Londrës të vitit 1915. Italia filloi një program ambicioz pa humbur kohë duke nisur me ndërtimet me qëllim për ta kthyer ishullin në bazë detare për të kontrolluar pikën strategjiketë ‘Ngushticës së Otrantos’.

Fotot tregojnë ecurinë e ndërtimeve fortifikuese gjatë gjithë Luftës së Parë; portin ushtarak në gjirin e Shën Kollit, bateritë e artilerisë, rrugën e dekovilit, teleferikun për transportin e materialeve ndërtuese, godinat e shërbimeve mbështetëse dhe ndërtesat e komandës.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Eri: 01/04/2023 10:00

    Perse vonohet me popullimin e ishullit ? Perse nuk kthehet ne pike turistike si ishujt e tjere ? A eshte Sazani i yni apo fshihet dicka pas kesaj ?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: SPAK hap dosjen 'Gjiri i Lalzit': A thua nisi uragani?!

Ylli Pata: SPAK hap dosjen 'Gjiri i Lalzit': A thua nisi uragani?!