Gazeta e ‘madhe’ amerikanë me 6 mijë like interviston Berishën: Ka ende miq të fuqishëm në Uashington! Do rikthehem kryeministër

Gazeta e ‘madhe’ amerikanë me 6 mijë like interviston Berishën: Ka ende miq të fuqishëm në Uashington! Do rikthehem kryeministër

Berisha në intervistë

Sali Berisha ka dhënë një intervistë për një gazetë amerikane, që sipas portalit të familjes Berisha, është një ndër më të mëdhatë në Amerikë. Bëhet fjalë për “Washington Diplomat”, e cila në FB, ka plot 6.1 mijë like.

Tani jo se ka ndonjë rëndësi të madhe, nëse gazeta në fjalë është e madhe apo e vogël, por theksimi në titull nga portali i familjes Berisha “gazeta e madhe amerikane”, kërkon që t’ju tregojë ndjekësve të verbër të Berishës, se ai ka ende fuqi dhe është i rëndësishëm në SHBA.

Ashtu si shkruan edhe gazeta e “madhe”, në tekstin e saj.

“Berisha, tani lider i opozitës së vendit, është armiku politik i kryeministrit aktual Edi Rama, i cili e mban postin që më 2013 dhe drejton Partinë Socialiste që më 2005.

Pavarësisht problemeve, Berisha ka miq të fuqishëm në Capitol Hill. Vitin e kaluar, kongresmeni republikan Lee Zeldin (Neë York), në një intervistë me ultrakonservativen Washington Free Beacon, akuzoi administratën Biden për “sjellje të dyshimtë e të papranueshme” në ndëshkimin e besnikërisë së Berishës karshi Partisë Republikane, dhe kundërvënies ndaj Sorosit, miliarderi donator bujar i Demokratëve dhe kauzave liberale.

“Prej muaj të tërë, Departamenti i Shtetit refuzon në mënyrë të përsëritur të japë një përgjigje reale, të detajuar, për akuzat për ‘korrupsion serioz’ të përdorura për sanksionimin e Berishës,” thoshte Zeldin. “Pavarësisht kërkesave të shumta për takim dhe informacion shtesë, Departamenti i Shtetit ka ofruar vetëm përgjigje sporadike, jo bindëse, që i vijnë rrotull pyetjes dhe nuk iu adresohen akteve specifike të zotit Berisha që cilësohen si ‘korrupsion’ apo procesit vendimmarrës që administrata ka përdor për përcaktimin e sanksioneve si ato të duhurat”,” shkruan gazeta.

Në fund, gazetari e pyet Berishën nëse do të rikthehet si kryeministër.

“Pa diskutim”, u përgjigj pa hezituar, duke shtuar se do të bënte një punë shumë më të mirë se Rama, i cili qeveris aktualisht Shqipërinë. Nga 2006 deri më 2013, gjatë qeverisjes së tij, Berisha thotë se Shqipëria pati rritjen e pagave mesatare më të lartë në Ballkan; tani është më e ulëta.

Për më tepër, midis 2014 e 2021, rreth 744 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi drejt shteteve të BE, thotë Berisha, duke cituar shifra nga Eurostat.

“Paga mesatare këtu është vetëm 380 euro në muaj. Edhe Kosova e ka 20% më të lartë”, ankohet Berisha. “Papunësia këtu zgjidhet vetëm duke ikur nga vendi”, shprehet ai./TemA

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Moska i dorëzon OKB-së dosjen e bombardimeve të forcave ruse në Donbas

Moska i dorëzon OKB-së dosjen e bombardimeve të forcave ruse në Donbas