Gjykata regjistron statutin e Bashës të miratuar në Korrik! Në pikëpyetje miratimi i vendimeve të Berishës më 11 dhjetor! PD pritet të çojë dhe ndryshimet që ndalojnë ‘non gratat’ në parti

Në mesin e debatit se kush e zotëron Partinë Demokratike dhe kush ka legjitimitetin për ta drejtuar atë, Gjykata e Tiranës dha të parin vendim që zyrtarizon në krye të partisë, Lulzim Bashën.

Gjykata regjistroi ndryshimet në statutin e PD-së dhe të gjitha vendimet e Kuvendit Kombëtar, të 17 korrikut 2021 që Lulzim Basha e mblodhi në pallatin e Kongreseve, ende pa marrë vendim për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar pas shpalljes non grata nga  SHBA.

Por çfarë përmbajnë ndryshimet statusore në PD?

Të propozuara nga Lulzim Basha 11 ndryshimet që morën miratimin e strukturave drejtuese në PD preknin vetëm anën organizative të partisë, por që 8 muaj pas Kuvendit të korrikut, legjitimimi i statutit në mars,  duket të mos i shërbejë as Bashës, që me shpërthimin e krizës me demokratët e përcarë mes 2 kampeve, nuk i ka zbatuar dot ndryshimet statutore që dhe vetë Berisha në atë kohë i votoi.

Me këto ndryshime, u zgjerua kryesia e PD. Pjesë e saj u bënë për herë të parë Kryetari i Këshillit Kombëtar, Kryetari i Komisionit Zgjedhor si dhe i Apelimit ndërsa u shtuan Sekretarët.

Edhe te kompetencat e Kryesisë pati ndërhyrje. Të drejtën për të vendosur mbi koalicionet dhe marrëveshjet politike, Basha ia kaloi Këshillit Kombëtar, i cili po ashtu iu nënshtrua ndryshimeve, duke parashikuar ndarjen në Departamente të tij, ndryshim që për shkak të zhvillimeve që pasuan në selinë blu nuk u realizua kurrë.

Ndonëse statuti i 17 korrikut sanksionoi që edhe kryetari i Këshillit Kombëtar të zgjidhej me votim të fshehtë mes të paktën dy kandidaturave, ky ndryshim nuk u respektua kurrë. As Edi Paloka nuk u zgjodh me rival dhe as me votim të fshehtë, por u propozua nga Basha dhe u miratua me ngritje dore. E njëjta procedurë, edhe në zgjedhjen e Arta Sakjes, pas shkarkimi të Palokës në dhjetor kur shfaqi qëndrimet pro Berishës.

Ndryshimet përfshinë edhe krijimin e Këshillit Koordinues të qarkut që do të përbëhej nga drejtuesit politikë, pa të cilët, 8 muaj më pas, Basha ka mbetur në pjesën më të madhe të qarqeve të vendit.

Në ndryshimet e bëra, qoftë në statutin e 17 korrikut, por qoftë edhe atë të dhjetorit, Basha la pa prekur pozicionin e kryetarit të partisë, që sipas kundërshatëve të tij duhet të ketë një mandat 4-vjecar dhe pa të drejtë rikandidimi, në rast se humbet zgjedhjet.

Në Gjykatë është në pritje të një date shqyrtimi, edhe kërkesa e Sali Berishës për të marrë vulën e drejtësisë mbi ndryshimet statutore dhe vendimet e kuvendit të 11 dhjetorit që shkarkoi nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën dhe ndryshoi logon dhe vulën e selisë.

Me “fitoren” e parë në gjykatë, sfida e radhës për Lulzim Bashën është të regjistrojë ndryshimet e rëndësishme që i bëri statutit më 18 dhjetor kur mblodhi Kuvendin që i ndaloi çdo personi të shpallur non grata të marrë pozicione drejtuese në parti.

 


Ndryshimet në statutin e PD më 17 korrik 2021
 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • katarakti: 18/03/2022 17:20

    Ka ardhur dhe kaluar koha per Saliun! Jeniceret e Saliut,sigurisht kane gjetur treg te mire! Nuk besoj se ka deputet qe te hyje perseri nen hijen e vrasesit Sali!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Qeveria malazeze shpall 3 ditë zie! Tragjedia me 10 viktima pas konfliktit për qiranë, telefonata e fundit e autorit: Të vrava familjen

Qeveria malazeze shpall 3 ditë zie! Tragjedia me 10 viktima pas konfliktit për qiranë, telefonata e fundit e autorit: Të vrava familjen