GOLAT/ Liverpool gabon në sfidën direkte, Arsenal në krye të Premier League! Man. United e 'djallos' në Londër, West Ham e mund 2-0! Tottenham 2-1 Everton

GOLAT/ Liverpool gabon në sfidën direkte, Arsenal në krye të Premier League! Man. United e 'djallos' në Londër, West Ham e mund 2-0! Tottenham 2-1 Everton

Liverpool 1-1 Arsenal

Futbolli në elitën e Anglisë mbylli javën e 18-të. Kjo e shtunë filloi me surpriza, aty ku West Ham mundi 2-0 Manchester United në Premier League. Pasdite u luajtën edhe katër takime, ku ra në sy fitorja 2-1 e Tottenham kundër Everton. Në orën 18:30 Liverpool barazoi 1-1 me Arsenalin, duke lënë "Topçinjtë" në krye të renditjes me një pikë më shumë.

Në "London Stadium", West Hami mundi 2-0 Manchester United për raundin e 18-të në Premier League. Me 55 mijë tifozë në stadium, United është rrëzuar edhe në ndeshjen e radhës duke mos ngritur kokë dhe zërat për shkarkimin e trajnerit Erik ten Hag sa vijnë dhe shtohen, me United që ka një fitore në shtatë ndeshjet e fundit. Dueli u vendos në pjesën e dytë, me Bouen që kaloi në epërsi vendasit në të 72 minutë. Kudus në të 78 vendosi të "vuloste" tri pikët e vendasve. Me 30 pikë West Ham mban vendin e shtatë, dy më shumë se United që pozicionohet në vendin e tetë.

Në "Hotspur Stadium", Tottenhami fitoi 2-1 ndaj Everton për raundin e 18-të në Premier League. Vendasit ishin më të saktë para portës, duke gjetur dy gola pas 18 minuatave të para të ndeshjes. Richarlison nuk do gabonte në minutën e nëntë, ndërsa Heung Min Son në të 18 minutë shënoi për 2-0. Goli i "flamurit" për miqtë erdhi në minutën e 82 me Gomes. Pas katër fitoreve radhazi, Everton humbet në udhëtim. Me 36 pikë Tottenham renditet në vendin e katërt, ndërsa Everton me 16 pikë në pozitën e 16-të. Kujtojmë se miqve nga Liverpool i janë zbritur 10 pikë nga Federata për shkak të problemeve me Fair-Play Financiar.

Ndeshja më e rëndësishme e javës së 18-të në Premier League u mbyll në barazimin 1-1. Në "Anfield", Liverpooli nuk shkoi më shumë se një pikë kundër Arsenalit, paçka se miqtë nga Londra shënuan të parët pas vetëm katër minutave loje me Gabriel. Krosimi i Odegaard u devijua bukur nga mbrojtësi i Arsenal, me sferën që u ndal pas krahëve të Allison. Pas golit të pësuar, djemtë e Klopp shtuan ritmin dhe barazuan sfidën në të 29 minutë. Një pasim i gjatë i Arnold bëri që Salah të driblonte me lehtësi mbrojtësin dhe e majta të ndalej në rrjetë për golin e barazimit. 1-1 dhe në fund të dyja skuadrat lënë të hapur gjithçka për titullin kampion. Me 40 pikë, Arsenali mban kreun e Premier League, ndërsa Liverpool me 39 pikë ndodhet në pozitën e dytë.

Premier League - java 18-të:

13:30

West Ham 2-0 Manchester United

16:00

Fulham 0-2 Burnley

Luton 1-0 Newcastle

Nottingham 2-3 Bournemouth

Tottenham 2-1 Everton

18:30

Liverpool 1-1 Arsenal

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:22
Ndodh edhe kjo te Liverpooli, Jurgen Klopp 'dëmton' lojtarin e tij dhe e zëvendëson (VIDEO)


Liverpooli dhe Arsenali barazuan 1-1 për javën e 18-të në Premier League. Veç lojës së mirë dhe rasteve, një tjetër moment ka marrë vëmendjen e të gjithëve. Në një duel mes Bukayo Sakas dhe Kostas Tsimikas, ky i fundit përfundoi duke u përplasur me Jurgen Klopp, trajnerin e vendasve i cili po e ndiqte ndeshjen nga vija e pankinës. Për shkak të përplasjes mbrojtësi grek pësoi një lëndim në krahë, gjë që bëri që ai të zëvendësohej nga Joe Gomez në pjesën e parë.

Ora 20:36
Sfida e kreut, Arsenali barazon 1-1 në Liverpool dhe mban vendin e parë në Premier League (VIDEO)


Ndeshja më e rëndësishme e javës së 18-të në Premier League u mbyll në barazimin 1-1. Në "Anfield", Liverpooli nuk shkoi më shumë se një pikë kundër Arsenalit, paçka se miqtë nga Londra shënuan të parët pas vetëm katër minutave loje me Gabriel. Krosimi i Odegaard u devijua bukur nga mbrojtësi i Arsenal, me sferën që u ndal pas krahëve të Allison. Pas golit të pësuar, djemtë e Klopp shtuan ritmin dhe barazuan sfidën në të 29 minutë. Një pasim i gjatë i Arnold bëri që Salah të driblonte me lehtësi mbrojtësin dhe e majta të ndalej në rrjetë për golin e barazimit. 1-1 dhe në fund të dyja skuadrat lënë të hapur gjithçka për titullin kampion. Me 40 pikë, Arsenali mban kreun e Premier League, ndërsa Liverpool me 39 pikë ndodhet në pozitën e dytë.

 

Ora 18:22
Tottenham 2-1 Everton, Spursat marrin tri pikë dhe i prishin ecurinë miqve nga Liverpooli (VIDEO)


Në "Hotspur Stadium", Tottenhami fitoi 2-1 ndaj Everton për raundin e 18-të në Premier League. Vendasit ishin më të saktë para portës, duke gjetur dy gola pas 18 minuatave të para të ndeshjes. Richarlison nuk do gabonte në minutën e nëntë, ndërsa Heung Min Son në të 18 minutë shënoi për 2-0. Goli i "flamurit" për miqtë erdhi në minutën e 82 me Gomes. Pas katër fitoreve radhazi, Everton humbet në udhëtim. Me 36 pikë Tottenham renditet në vendin e katërt, ndërsa Everton me 16 pikë në pozitën e 16-të. Kujtojmë se miqve nga Liverpool i janë zbritur 10 pikë nga Federata për shkak të problemeve me Fair-Play Financiar.

 

 

Ora 17:17
Historike/ Rebecca Welch është gruaja e parë që arbitron një ndeshje në Premier League


Fulham dhe Burnley po luajnë në Londër për javën e 18-të në Premier League. Data 23 dhjetor 2023 do mbahet mend në ishull pasi Rebecca Welch është bërë gruaja e parë që arbitron një ndeshje në Premier League. Kryesorja e FIFA-s nuk është kursyer, duke i dhënë edhe karton të verdhë kapitenit të vendasve, Bassey. Arbitrja ka 13 vite me këtë detyrë dhe ka qenë prezente edhe në ndeshjet e Kupës së Botës për femra.

Ora 16:24
VIDEO/ S'ka qetësi për ten Hag, West Ham gjunjëzon 'Djajtë' 2-0

Në "London Stadium", West Hami mundi 2-0 Manchester United për raundin e 18-të në Premier League. Me 55 mijë tifozë në stadium, United është rrëzuar edhe në ndeshjen e radhës duke mos ngritur kokë dhe zërat për shkarkimin e trajnerit Erik ten Hag sa vijnë dhe shtohen, me United që ka një fitore në shtatë ndeshjet e fundit. Dueli u vendos në pjesën e dytë, me Bouen që kaloi në epërsi vendasit në të 72 minutë. Kudus në të 78 vendosi të "vuloste" tri pikët e vendasve. Me 30 pikë West Ham mban vendin e shtatë, dy më shumë se United që pozicionohet në vendin e tetë.

 

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Patos/ Lumi Gjanica mbulohet nga mbetjet urbane, kryetari i bashkisë për Report Tv: Tani po e marr vesh, do ta zgjidhim

Patos/ Lumi Gjanica mbulohet nga mbetjet urbane, kryetari i bashkisë për Report Tv: Tani po e marr vesh, do ta zgjidhim