'Jeni të frikshëm pas fitores me Hungarinë', tifozët polakë: Këtu në Shqipëri njerëzit shumë miqësor, rakia speciale

Të martën jo vetëm Shqipëria luan përballjen e jetës, por edhe Polonia. Edhe pse ndeshja do luhet në Air Albania në Tiranë mund të gjesh edhe tifoz polak që kanë udhëtuar jo pak kilometra. Që nga e diela disa prej tyre po shijojnë qytetin dhe siç duket nga pamjet nuk po ia kalojnë aspak keq.

Tifozi 1-“Mendoj se ndeshja do jetë shumë interesante. Shpresoj që të shohim futboll të bukur.”

Tifozi 2-“Do ta shohim se çfarë do të ndodhë. Ne kemi Levandoskin, por ai nuk fiton dot i vetëm. Kështu që duhet të luajmë si grup, sidomos pas fitores së Shqipërisë me Hungarinë sepse tani jeni të fortë edhe nga mentale. Mendoj se do të jetë një ndeshje shumë e mirë, ndeshje futbolli jo ndeshje tjetër (qesh). Do ta shohim, askush s’e di përfundimin.”

Në Shqipëri tifozët polak janë befasuar nga mikëpritja dhe ushqimi, ndërsa merak u kishte mbetur rakia.

Tifozi 1-'Shqipëria është shumë e bukur për të thënë të vërtetën. Jemi për herë të parë këtu por vëmë re se njerëzit janë të mrekullueshëm. Duken të gëzuar. Jemi këtu që nga e diela dhe kemi vënë re se si ushqimi ashtu edhe njerëzit janë shumë të mirë.'

Tifozi 2- 'Unë doja të thoja se kam parë këtu njerëz shumë miqësor. Gjithashtu edhe për mua është hera e parë në Shqipëri dhe me siguri do të kthehem sërish këtu. Siç e tha edhe shoku im këtu ka ushqim special dhe rakia është special (qesh). Kemi kujtime të bukura nga dje (qesh sërish). Vazhdoni kështu.'

Arma më e fortë e Polonisë është Levandoski, ndërsa të pyetur nëse e njohin heroin e Shqipërisë Armando Broja tifozët polak përgjigjen:

Tifozi 1-'Po e njoh Brojën. Njoh gjithashtu edhe Hysajn. Kombëtarja juaj është shumë e fortë. Mendoj se po të mos kishim Levandoskin skuadrat tona do ishin të ngjashme. Do të shohim një ndeshje shumë të fortë nesër.'

Tifozi 2-'Mendoj se do kemi shumë probleme nesër. E pamë edhe në ndeshjen e parë që nuk është e lehtë. Tani ju keni mposhtur Hungarinë, keni një pikë më shumë dhe forca mentale është në anën tuaj. Kështu që le të fitojë skuadra më e mirë.'

Në fund tifozët polak dhanë edhe parashikimin e tyre për rezultatin e ndeshjes.

Tifozi 1-'Ndeshja do të përfundojë 3-1 për Poloninë.'

Tifozi 2- 'Nuk e di, nuk e di. Por po them 2-1 për Poloninë, ose mbase 2-2. Do ta shohim.'

Ndeshja e parë mes dy kombëtareve përfundoi 4-1 në favor të Polonisë, ndërsa të martën në Air Albania vendoset se kush do të shkojë në ‘play-offin’ e Botërorit.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Ministrja e Shëndetësisë: Jemi përballë një valë të re potenciale, zgjidhje nuk janë vendimet ekstreme! Vaksinimi dhe masat e thjeshta, të vetmet 'armë' efikase