Ju vishen syzet nga maska mbrojtëse? Zgjidhja vjen vetëm me një leukoplast

Që kur maskat u bën pjesë e përditshmërisë tonë pas shpërthimit të pandemisë adaptimi me të nuk është i lehtë. Një nga problemet është mjegullimi apo veshja e syzeve, dhe ato që mbajnë të tilla gjatë gjithë kohës e kanë të qartë për problemi bezdisës për të cilin po flasim. Megjithatë zgjidhja ka ardhur nga  një neurokirug, i cili me një leukoplast të thjeshtë të ngjitur në pjesën e hundës duke puthitur maskën bëhet e mundur shmanien e hyrjes së ajrit duke mos veshur më syzet.

Neurokirurgu amerikan Daniel Heiferman përhapi një metodë të thjeshtë dhe efektive për të zgjidhur bezdinë e vogël: vendosjen e një leukoplasti në hundë. Në këtë mënyrë maska ​​kirurgjikale ngjitet në mënyrë të përsosur dhe për këtë arsye ajri nuk del drejt nën syze. Rezultati: nuk ka më lente me mjegull.

"Përhapni mesazhin, mund të shpëtojë jetë", shkruan mjeku në twitter.

Pra problemi i vogël por bezdisës mori një zgjidhje shumë të thjeshtë dhe efikase.

  

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento

Komente

 • Alb: 24/11/2020 01:19

  Ose me mir te ndrojn skeletin e syzeve te perdorin nga ato te saldatoreve.

  Përgjigju
 • Orikumi: 23/11/2020 21:25

  KESAJ PUNE I THUHET FUTJA PORDHES GRI SALLAT HAJDE DOKTOR LESHI HAJDE

  Përgjigju
 • Tiri: 23/11/2020 20:49

  Futja kot e gri sallat me mire te vendosim kundragas te rrime te qete se kjo maska asnje lloj ndryshimi nuk ben eshte kot pa lidhje

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!