KATAR 2022/ Pesë skuadra të kualifikuara për në 1/8 e Botërorit, Senegali i bashkohet gjigantëve të futbollit

Kupa e Botës "Katar 2022" vijoi këtë pasdite me dy ndeshjet e fundit në grupin A. Pas 90 minutave lojë, Holanda dhe Senegali morën biletat për të luajtur në fazën e 1/8, atë me eleminim direkt.

Holanda mundi 2-0 Katarin, me të zotët e shtëpisë që nuk morën asnjë pikë në këtë event të organizuar prej tyre. Gakpo dhe de Jong dërgojnë "Tulipanët" më tej, me skuadrën e van Gaal që tregoi lojë të bukur në tre ndeshjet e para duke e mbyllur grupin në kuotën e shtatë pikëve.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Senegali befasoi Ekuadorin duke e mundur 1-2. Afrikanët bëhen skuadra e dytë e grupit A që kalon në fazën me eleminim direkt. Sarr me penallti dhe Koulibaly shënuan për Senegalin, teksa Caicedo barazoi përkohësisht.

Deri në këto çaste janë pesë skuadrat që kanë siguruar një biletë për në 1/8 e Botërorit. Pas Holandës dhe Senegalit nga grupi A, Portugalia, Franca dhe Brazili janë kombëtaret që kanë kaluar në 1/8 e Botërorit.

S.DH/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash