Benefitet e Yoga-s, Klodian Murati: Është mënyrë jetesë më shumë se stërvitje e trupit

Yoga ndikon në shëndetin e përgjithshëm duke zvogëluar stresin e duke qetësuar shpirtin. Për të folur për benefitet e saj i ftuar në emisionin “Klinika 24” në Report TV, me moderatore Doreada Mio, ishte Klodian Murati, instruktor Yoga.

“Për të bërë trupin në formë njerëzit kujtohen në në periudhën e verës, ndërsa nëse njerëzit fokusohen tek Yoga, do kenë një trup të shëndetshëm, një mendje të shëndetshme”, tha Klodi në fillim të bisedës, duke shtuar se “një trup i bukur nuk është vetëm nga format e bukura, por nga energjia që trupi prodhon gjatë orëve të ditës që punon. Është fakt që nëse bën Yoga, bie nga pesha ndaj rekomandohet gjerësisht që njerëzit të bëjnë Yoka për të gjetur një harmoni dhe qetësi të trupit,mendjes, shpirtit të tyre.”

“Yoga nuk është vetëm lëvizje fizike, por mëndje, trup, emocione, ndjesi, pra është një edukim. Joga vet do të thotë një unifikim.Ata që thonë nuk kam kohë, e kanë justifikim pasi të gjithë e gjejnë kohën nëse duan”, shtoi ai.

Një nga ushtrimet që është fantastike për relaksiomin sipas Klodit është “qafa dhe për të parë sa energji ke tek këmbët, duhen kontrolluar muskujt e këmbëve që janë përcaktuese dhe që kontrollojnë trupin tha Klodi në fund të bisedës, duke shtuar se vetëm nëse jemi në kontakt me natyrën dhe bëjmë Yoga, trupi ynë mund të jetë më në formë”.


Lajmi kryesor:

A jemi të gjithë të informuar kur duam të bëjmë ndërhyrje estetike? Me 25 maj në Shqipëri do të jenë kirurgët më të mirë në botë


/E.H/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Plas grushti mes deputetëve në Parlamentin italian, ja gjesti që provokoi dhunën

FOTO/ Plas grushti mes deputetëve në Parlamentin italian, ja gjesti që provokoi dhunën