Kombëtarja 8 ditë pa trajner, nuk dihet ende e ardhmja e Reja-s! Kambiaso favoriti për të marrë drejtimin e kuqezinjve

Që prej 1 dhjetor kombëtarja shqiptare është zyrtarisht pa trajner. Edy Rejës i përfundoi kontrata me 30 nëntor dhe ende FSHF nuk ka dalë me një vendim nëse do ti rinovojë apo jo kontratën italianit 77-vjeçari, i cili drejton kuqezinjtë që prej 17 prillit 2019.

Në pritje të këtij vendimi, që sipas të gjitha gjasave do jetë për të ndarë rrugët, disa emra po qarkullojnë për pasuesin e Reja-s.

Emri që ka fituar më shumë pikë kohët e fundit është Estebian Kambiaso, ish-futbollisti i Interit dhe Argjentinës, që në 2014 mbylli karrierën si profesionist. Ai ka kryer kursin e trajnerit në Koverçano të Italisë, ndërsa në fillim të nëntori është parë në Tiranë. Fillimisht vizita e tij u duk surprizuese, por është mësuar se ka patur një takim me drejtuesit e FSHF-së.

Gjithsesi në Itali janë të sigurtë se Luiggi di Biagio do ulet në stolin e trajnerit të kombëtares shqiptare. Emri i tij është përfolur më herët edhe për një post tjetër në FSHF, por avantazhi që ai ka, trajner italian, pëlqehet shumë nga drejtuesit e federatës. Për më tepër ai është parë edhe në disa ndeshje të kombëtares.

Pas dy emrave të përmendura më lart vjen Ilir Daja, i cili aktualisht drejton Ballkanin në Kosovë dhe këtë sezon luajti në Kupat e Europës. Por për të parë Dajën në krye të kombëtares duhet që gjerat mos të shkojnë mirë me Kambiason dhe Luggi di Biagion.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ 'Me një këmbë' në finale, Mourinho detyron Kumbullën të shkojë në Budapest

VIDEO/ 'Me një këmbë' në finale, Mourinho detyron Kumbullën të shkojë në Budapest