Krimet e rënda/ Shtyhet sërish seanca ndaj bandës së 'Habilajve'

Shtyhet për të katërtën herë seanca paraprake e grupit “Habilaj” i akuzuar për trafik narkotikësh kryer në bashkëpunim nga Vlora drejt Italisë.Seanca u shty për shkak se mungonin dy nga tetë avokatët, ndërrkohë që të pandehurit nuk kishin marrë dijeni për procesin. Të pranishëm në seancë ishin  tre prokurorët e çështje, Dritan Prenci, Arenc Çela dhe Vladimir Mara.

Ndërkohë, më herët Gjykata ka dërguar letër njoftime për të pandehurit të cilët ndodhen në paraburgim në Itali, pasi po gjykohen edhe atje për të njëjtat akuza. Është kjo arsyeja që seanca paraprake për grupin është shtyrë disa herë.

Të pandehur nga Prokuroria për Krime të Rënda u morën Moisi Habilaj, Florjan Habilaj, Fatmir Minaj, Sabaudin Çela, Nezar Seiti, Armando Koçerri, Armando Sulaj, Maridjan Sulaj dhe Tigrens Mezuaraj.

Ndërkohë, i vetmi që ndodhet në Shqipëri është Armando Koçerri.

Ata akuzohen se në bashkëpunim, në formën e grupit gë strukturuar kriminal kanë tfafikuar drejt Italisë tonelata me lëndë narkotike kanabis sativa.

Seanca e radhës do të mbahet në datë 19 Mars.

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Peleshi në Gjorm të Selenicës: Ka ende banorë në fshat, duhet evakuim urgjent! Të shmangim më të keqen