Kryeministri grek në Tiranë: Optimist se me qeverinë shqiptare do të gjejmë zgjidhjen për çështjen e detit

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha se Shqipëria dhe Greqia do ta gjejnë një zgjidhje për çështjen e detit.

“Do të gjejmë një marrëveshje për firmosjen e një dokumenti që të shkojmë në gjykatën ndërkombëtare. Jam optimist që edhe pala shqiptare do të bëjë pjesën e saj për të gjetur një zgjidhje”, tha ai.

Mitsotakis foli edhe për çështjen e dialogut të Kosovës dhe Serbisë

“Gjithmonë kemi inkurajuar dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Që të gjendet një zgjidhje të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas”, tha ai.


Lajmi kryesor:

PËRMBLEDHJE/ Çfarë ndodhi në Samit, Rama 2 orë pritje, s’mungojnë motivet tradicionale! TË GJITHA marrëveshjet e nënshkruara! BE: Ballkani Perëndimor, pjesë e jona


K.T./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

24 vjet nga Konferenca e Rambujesë, takimi i Parisit që zgjidhi krizën në Kosovë

24 vjet nga Konferenca e Rambujesë, takimi i Parisit që zgjidhi krizën në Kosovë