Leka Zogu kërkon pronat në Mat, pasardhësi i mbretit Ahmet Zogu në kërkim të tokave të sekuestruara në 1945

Leka Zogu kërkon pronat në Mat, pasardhësi i mbretit Ahmet Zogu në kërkim të tokave të sekuestruara në 1945

Stokut të dosjeve nuk i ka shpëtuar edhe princ Leka, i cili ka nisur betejën dhe kërkon kompensimin për tokat e gjyshit, Ahmet Zogut. Duke i kujtuar trupës së Apelit se në 2012 gjykata e njohu si trashëgimlënësin e Leka Zogut, princ Leka këmbëngul shfuqizimin e një vendim i agjencisë së Dibrës për tokat në Mat, aty ku lindi paraardhësi i tij Ahmet Zogu.

Familja mbretërore thuhet në padi e princ Leka 2 ka nisur procedurat ligjore për njohjen, kthimin dhe kompensimin e pronave. Ajo ç’ka kërkohet  janë sipërfaqe me toka që aktualisht rezultojnë se i përkasin shtetit  në fshatrat Zenisht, Rukaj, Rremull, Urakë dhe në qytetin e Burrelit.

Duke skicuar kufijtë për secilën nga parcelat në zonat e mësipërme, paditësi thotë se zyra rajonale e kthimit dhe kompensimit të pronave nuk e ka njohur si subjekt të shpronësuar. Por paditësi Leka 2 Zogu i theksohet  gjykatës më tej është trashëgimtar ligjor i radhës së parë të të ndjerit Leka 1 Zogu dhe Suzanës dhe ndaj njohja dhe kompensimi i tyre duhet ti kalojë gjysësisht 41-vjeçarit.

Bëhet fjalë jo vetëm për toka bujqësore por edhe pyje si dhe troje në katër fshatra dhe në qytetin  Burrelit , që i përkasin si njësi administrative Matit. Në 1945 komiteti ekzekutiv urdhëroi konfiskimin e pasurive të Ahmet Zogut të Parë dhe  midis të cilave edhe tokat kaluan në përdorim nga shteti. Më herët princ Leka fitoi në gjykatën e Lartë një tjetër pronë të gjyshit, vilën mbretërore të Shirokës, në Shkodër./TCH

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artan: 10/06/2023 15:27

  Te kthej floririn dhe le ti mar tokat pastaj.

  Përgjigju
 • Dulla: 10/06/2023 08:38

  Ju lutemi mos e paragjykoni.Gjyshi hajdut i floririt, antishqiptar i nderuar nga Berisha,Leka i pare drogegji i nderuar,hajdut ,i shperblyer me vilat ne durres e Tirane e tani nipi i pangopur qe don tokat ne Mat.Po ky turp nuk ka ? Sigurisht eshte trashigimtR i hajdutve.Shteti nuk duhet tregue indiferent.Pronat qe ka marr deri tani nuk jan te tijat.Te ktheje orin e vjedhur,te paguaje demet qe i jane shkaktue kombit me faljen e Shen Naumit apo toka ne veri.Trahigimtar ha ha haa.M.pas M.

  Përgjigju
 • Turkoshaku: 09/06/2023 22:58

  Meqe e mban mbiemrin e gjyshit dhe I kerkon pronat, shteti duhet te te kerkoje ty floririn qe gjyshi e vodhi nga shteti. Madje dhe ato prona qe more duhet te te sekuestrohen deri sa te paguhen florinjte qe vodhi gjyshi. P.s. vilen e durresit e le borxh te kredia banken

  Përgjigju
  • Janullatosi: 09/06/2023 23:23

   Yunanistan hesapi

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Egnatia i shënon dy herë Laçit, rrogozhinasit marrin kreun e Superligës

VIDEO/ Egnatia i shënon dy herë Laçit, rrogozhinasit marrin kreun e Superligës