Lufta/ Eksperti Osmani: Nëse përshkallëzohet situata në Lindjen e Mesme, prishen ekuilibrat e rendit botëror! Mbrojtja e Izraelit ndaj Iranit kushtoi 1.3 mld dollarë

Lufta/ Eksperti Osmani: Nëse përshkallëzohet situata në Lindjen e Mesme, prishen ekuilibrat e rendit botëror! Mbrojtja e Izraelit ndaj Iranit kushtoi 1.3 mld dollarë

Kreshnik Osmani i ftuar në Studio Live

Irani kërkon që të jetë forcë dominonte në Lindjen e Mesme. Kështu tha në emisionin ‘Studio Live’ në Report TV Kreshnik Osmani, ekspert i çështjeve ndërkombëtare, teksa analizoi situatën në Lindjen e Mesme, pas sulmit që Irani bëri ndaj Izraelit.

Sipas ekspertit nëse situata në Lindjen e Mesme përshkallëzon, shkojmë përballë skenarëve që mund të prishin ekuilibrat e rendit botëror.

‘Bota në këtë moment është pa bord drejtues. Deri sa të merren vesh si do të bien dakord për drejtimin do shohim luftëra, në Lindjen e Mesme, Ukrainë, ndoshta në Deti i Kinë së Jugut, Ballkan, Europa Veriore... Deri sa të përcaktohet një rend i ri botëror.

Ajo që ka ndodhur sot në Lindjen e Mesme, mes Izraelit dhe Iranit. Baza e konfliktit është çështja e besimit palestinez. Irani ka patur në shënjestër çështjen palestineze, por strategjia është që Irani të jetë një forcë dominonte në Lindjen e Mesme, në mënyrë që të ndikojë në rendin botëror. Irani ka si slogan të tij çështjen palestinez por njëkohësisht Iranit i duhej një kalë beteje. Çështja palestineze Irani e përdor për të rritur influencën e tij në Lindjen e Mesme.

Konflikti i drejtpërdrejtë mund të ndodhë nëse SHBA do të tërhiqej. Por SHBA nuk po tërhiqet. Mesazhi amerikan është i qartë, do të ndërhyjmë! Netanyahu do të ketë një konflikt të gjatë, pasi luan dhe për konfigurimin e brendshëm politik.  Mesazhi i Uashingtonit që ka mbërritur për Izraelin është se nuk do të shkoni në luftë pa miratimin tonë. As Teherani dhe as Uashingtoni nuk duan të kenë një përshkallëzim në Lindjen e Mesme. Uashingtoni ka plagën e Ukrainës, e Tajavnit, po t’i eskalojë situata në Lindjen e Mesme shkojmë përballë skenarëve që mund të ndezin rajonin, një luftë masive që tejkalojnë kufijtë e Lindjes së Mesme, Azisë, në Rusi, dhe prishet i gjithë rendi botëror.’- tha Osmani, për gazetarin Arbër Hitaj.

Sipas Osmanit, Izraeli e ka të qartë që pa ndihmën e aleatëve, nuk mund të luftojë, ndërsa theksoi se vetëm mbrojtja ndaj sulmit ka kushtuar 1.3 mld dollarë

‘Izraeli nuk mund të shkoj në luftë pa një fuqi aleate. Pa ndihmën e aleatëve s’mund tu bënte ballë sulmeve. Mbrojtja ka kushtuar 1.3 mld dollarë, pa ndihëm e amerikanë, britanike, franceze dhe gjermane, Izraeli e ka të qartë që s’mund të luftojë. Prishja e ekuilibrave në Lindjen e Mesme, prish ekuilibrat e rendit botëror.’- u shpreh Osmani.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)