Meta anuloi 30 qershorin pa marrëveshje politike/ Paralajmërimi i ambasadorit italian: Arnë më e keqe se e grisura

Alberto Cutillo

Ditën e sotme, i gjendur përpara kërcënimeve se protesta e sotme do të ishte e dhunshme, presidenti Ilir Meta ndali 'hovin' e zemërimit të tyre duke njoftuar pak nga nisja e protestës anulimin e dekretit për 30 qershorin.

Por si do të ndikojë ky vendimin në situatën politike në vend. Vetëm pakë ditë më parë, ambasadori italian në Shqipëri, Alberto Cutillo deklaroi se shtyrja e zgjedhjeve pa arritur një marrëveshje mund të sjellë probleme më të mëdha pasi sjell ndryshimin e kushtetutës për të ndryshuar vazhdimisht ato.

 "Të shtysh zgjedhjet pa arritur në një marrëveshje mund të sillte probleme më të mëdha pasi sjell ndryshimin e Kushtetutës duke lejuar kështu shtyrje të vazhdueshme të zgjedhjeve dhe italianët e quajnë “'arnë më e keqe se e grisura” por nuk janë sugjerime që më takojnë mua t;i bëj", deklaroi Cutillo

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento

Komente

 • Emigrant: 08/06/2019 23:58

  PRESIDENTI e MBESHTETI POPULLIN ,,

  Përgjigju
  • Itma: 09/06/2019 03:26

   Presidenti e vodhi popullin!!!×

Lajmi i fundit

John

Covid-Universiteti i Oksfordit ndal testimin e hidroksiklorinës te pacientët me koronavirus