Mitsotakis mbledhje me eurodeputetët fitues, Fredi Beleri del 'live' nga burgu i Fierit

Mitsotakis mbledhje me eurodeputetët fitues, Fredi Beleri del 'live' nga burgu i Fierit

Ditën e sotme kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka takuar në zyrën e tij eurodeputetët që do përfaqësojnë Demokracinë e Re në Parlamentin Europian.

Pesë prej tyre ishin të pranishëm, ndërsa dy të tjerë midis tyre edhe Fredi Beleri, i cili është në burgun e Fierit, kanë marrë pjesë me telekonferencë.

Në takim morën pjesë edhe ministri i Shtetit Akis Skertos,  zv.ministrja e Punëve të Jashtme Alexandra Papadopoulou dhe sekretari i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Bashkimit Evropian Tasos Hatzivasiliou. 

Fredi Beleri, i dënuar nga GJKKO për blerje votash në zgjedhjet vendore të 14 majit 2023, është zgjedhur nga grekët si anëtar i Parlamentit Europian. Beleri u rendit i katërti mes të votuarve si kandidat në zgjedhjet helene dhe bëhet një prej 21 eurodeputetëve grekë në PE dhe një prej 7 të zgjedhurve nga sigla e Demokracia e Re të Mitsotakis.

Vetë Beleri e ka konsideruar një triumf të demokracisë, ndërsa në Himarë ka nisur festa mes mbështetësve të tij.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ago Agai: 11/06/2024 15:46

  O qeveriu a lejohet kjo ne burgjet tona?! Si ka mundesi qe i lejoni ketij monstres keto privilegje mbiligjore?!!!!!!!

  Përgjigju
 • Afroviti Picimiki: 11/06/2024 14:53

  Te buzeqeshi fati mor Fredo: 10 mije euro rroge ne muaj, sekretare, asistente etj etj. Po atje ne burg si ja ben per sekretare?

  Përgjigju
 • Hahahaha: 11/06/2024 12:22

  I gjithe llumi i greqis ne parlemtin europian

  Përgjigju
 • Tahipi: 11/06/2024 11:14

  Kto jan greke euro deputa

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet