Monitorimi i zgjedhjeve vendore, Audrey Glover takim me Ramën në Selinë e Partisë Socialiste

TIRANË- Prej gati një ore shefja e OSBE-së, shefja e OSBE/ODHIR, Audrey Glover zhvilloi një takim me kryesocialistin Rama, në selinë rozë.

Takimi i Glover me Ramën u fokusua tek konstatimet e ODHIR gjatë monitorimit të zgjedhjeve të 14 majit. Gazetari i Report Tv, Ermal Qori bën me dije se në takim është folur për procesin zgjedhor, monitorimin e OSBE për zgjedhjet e 14 majit si dhe konstatimet. Pritet raporti i plotë për zgjedhjet e 14 majit nga OSBE dhe vëzhguesit ndërkombëtarë. 

Kujtojmë se pas zgjedhjeve vendore të 14 majit, vëzhguesit ndërkombëtarë nga OSBE ODHIR, Parlamenti Evropian dhe Kongresi i Autoriteteve Vendore dhe Rajonale në Këshillin e Evropës, përcollën të gjithë analizën lidhur me klimën politike të këtyre zgjedhjeve në nivel vendor.

Përfaqësuesit e organizmave ndërkombëtare i cilësuan zgjedhjet e lira dhe të ndershme por me disa rezerva duke përmendur këtu incidente mes forcave politike, intimidimit të zgjedhësve në qendrat e votimit me praninë e tyre etj.

Përfaqësuesja e OSBE-OHIDR, Audrey Glover i ka vlerësuar zgjedhjet vendore përgjithësisht të mirë organizuara, si dhe e konsideroi punën e KQZ si të përpiktë dhe korrekte.

Në zgjedhjet lokale që u mbajtën më 14 maj, PS mori shumicën dërrmuese të bashkive në vend, konkretisht 53, koalicioni “Bashkë Fitojmë” 7 dhe Mega 1 bashki.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Flori: 25/05/2023 12:14

  Shqiptaret e treguan dhe njehere se kush e ka merituar fitoren

  Përgjigju
 • Ria: 25/05/2023 12:13

  Vetem perpara me nje lider si ju ,partia socialiste ka punuar per Shqiperine ne cdo sektor

  Përgjigju
 • urim: 25/05/2023 11:04

  vetem perpara

  Përgjigju
 • Ira: 25/05/2023 10:55

  Qytetaret votuan me te mirin

  Përgjigju
 • Ona: 25/05/2023 10:54

  Zgjedhjet me te qeta

  Përgjigju
 • Joana: 25/05/2023 10:42

  Procesi u votimeve eshte per tu vlersuar ne cdo qark te shqipris cdo gje shkoi me sukses.

  Përgjigju
 • Lola: 25/05/2023 10:39

  Ne cdo qytet te vendit zgjedhjet ishin te lira dhe pa asnje problematike

  Përgjigju
 • Ester: 25/05/2023 10:38

  Opozita ta pranoje humbjen e ta kuptoje njehere e mire qe populli do PS ne krye te vendit dhe asnje parti tjeter

  Përgjigju
 • Ina: 25/05/2023 10:38

  Keto zgjedhje ishin te rregullta dhe nuk pame asnje blerje vote

  Përgjigju
 • Kleo: 25/05/2023 10:38

  Seshte hera e pare qe partia fiton ne kete lloj mase po ju skeni ca thoni me edhe mashtroni njerezit duke thene se votat jane bere duke u ushtruar presion

  Përgjigju
 • Ledio: 25/05/2023 10:37

  Zgjedhjet jane bere me vullnet te lire dhe me deshire te plote nga qytetaret po ju e keni mendjen vetem te flisni budalliqe

  Përgjigju
 • titi: 25/05/2023 10:23

  shume mire ka ber po keto zgjedhje kan qen me te lirat ndonjeher

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)