Kreshnik Spahiu: Motivi i divorcit: Ajo e tradhtonte natën partinë dhe e dridhte me SPAK

Kreshnik Spahiu: Motivi i divorcit: Ajo e tradhtonte natën partinë dhe e dridhte me SPAK

Meta-Kryemadhi

Në vitin 1993 gjykoja një çështje divorci në gjykatën e Tiranës.

Hasani 71 vjeç nga fshati Ndroq, kishte kërkuar divorc me gruan e tij Hyrijen sepse ishte lodhur prej saj.

Para se të vendosja divorcin, organizova një seancë pajtimi që të kuptoja arsyet dhe ndërmjetsoja ribashkimin.

Në fillim të seancës pyeta Hasanin: “Pse ndjehesh i lodhur nga Hyrija?”

Ka rrjedhur plaka sepse ka hyrë në politikë - më tha. Ajo nuk bën asnjë punë shtëpie. As nuk prashit specat apo domatet, as nuk pastron shtëpinë dhe as nuk gatuan, por merret veç me mbledhje partie dhe sheh lajmet në TV.

Mbeta pa fjalë por e mblodha veten dhe i bëra Hyrijes pyetjen “1 milion doallar”: “O zonja Hyrije, kë dashuron më shumë ti: Hasanin apo Partinë Demokratike?”

Hyrija u shtang dhe ma ktheu me të qeshur: -

“Partinë e dua ditën, Hasanin natën”

Unë mbajta të qeshurën dhe e kapa situatën.

Ja ktheva Hyrijes me seriozitet dhe ngrita zërin:

“- O Hyrije, ndroje orarin e dashurisë, sepse Hasanit i duhesh ditën dhe jo natën. Burri jot në këtë moshë ka nevojë për hyzmet, punë, shërbim dhe muhabet. Ke dy zgjidhje o Hyrje:

1- Ose divorcohu nga partia ose nga Hasani?

2- Mbaji të dyja duke ndërruar turnin. Fli me Partinë Demokratike në ëndrra dhe pastro dhe gatuaj gjatë ditës.

 

Në fund zgjidha erdhi nga qielli në fakt:

Hyrijen dhe gjithë seksionin e Ndroqit i përjashtuan nga Partia Demokratie si tardhëtarë se u bashkuan me Spartak Ngjelën, duke i bërë rrjedhinisht nder Hasanit dhe Hyrijes që shpëtuan nga divorci.

Mu kujtua kjo historia e tyre kur pash telenovelën Meta-Kryemadhi.

MOTIVI I DIVORCIT: Ajo e kishte tradhëtuar partinë dhe flirtonte me SPAK.

Realisht po i qaja hallin gjygjtarit që do e gjykoj çështjen më qesharake në shekullin e ri.

Gjykata ka dy alternativa vendimarrje:

- Të vendos shpalljen fiktive të divorcit

- Të vendos mbylljen në psikiatri të kërkuesit

Fatmirësisht, populli për herë të parë e ka kuptuar tragji-komedinë me këta kllounë.

Të gjithë po lumturohen dhe po i mëshirojnë.

Në fakt ata nuk meritojnë as ti poshtrojnë.

Tragjedia e tyre sapo ka filluar. Ende nuk keni parë gjë akoma se çfarë do ju ndodh.

As hasmit nuk ja uroj fundin e tyre.

G.K/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • HAJDAR KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 21/06/2024 21:03

  Like floriri si burec që është i ka bër llogarit gabim. Burgut si shpëton dot kurr. Çfardo lloi manovre të bëj te 7 penxheret e ka stacjonin e fundit. E aty do presi të luaj domino me Sali Bajgën.

  Përgjigju
  • Eni: 21/06/2024 21:48

   Bravo

 • koli: 21/06/2024 18:26

  kjo kryenadhja do te marre mbi vete pergjegjesine e vjedhjevev qe te shpetoje meten,,,dhe mendon se do marre nje denim te lehte meqe eshte grua....

  Përgjigju
 • Niko: 21/06/2024 17:44

  Krahasimi për humor i bukur,por klientët e gjykatësit në atë kohë janë larg më klient-pacientët e sotëm në pasuri siç thonë "gojet e liga"!Të presim vendimin e gjykatësit!

  Përgjigju
 • Johnny: 21/06/2024 15:57

  Noj gjo për fëmijët e tyre që rrojnë me paratë e vjedhura

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në në Tale të Lezhës, një i plagosur! Policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri në në Tale të Lezhës, një i plagosur! Policia në kërkim të autorit