POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Nacionalizmi i Partisë Demokratike që furnizonte tanket e Millosheviçit me naftë

Partia Demokratike duket se ka zbuluar papritur shpirtin e saj nacionalist dhe po tregon preokupim të madh për fatet e Kosovës. E alarmuar nga emërimi i mundshëm i një ministri të Jashtëm, të cilin opozita nuk e gjykon të përshtatshëm për të mbrojtur integritetin territorial të Kosovës, Partia Demokratike harron të kaluarën e vet.

Ku ishte nacionalizmi berishian kur, midis viteve 1994 dhe 1995, shoqëria e tij “Shqiponja”, duke shmangur embargon ndërkombëtare kundër Serbisë, furnizonte me karburant ushtrinë e Millosheviçit, duke mbushur serbatorët e tankeve serbe që përdoreshin për të shtypur rezistencën kosovare? Sa qindra milionë euro kanë fituar Berisha dhe PD-ja e tij mbi kurrizin e vëllezërve shqiptarë të Kosovës?

Problemi i rëndë, nga i cili vuan Shqipëria, është se e harron me shpejtësi historinë e saj, edhe për faktin se për asnjë krim të së kaluarës nuk është bërë drejtësi. Dhe kështu, aleatët e serbëve të 20 vjetëve më parë sot i japin të drejtë vetes të japin leksione nacionalizmi.    

Komento

Komente

 • fieraku: 13/01/2019 11:48

  kto jan shpifjet e komunsiteve se saliu e ka saktesuar shum sakt kur esht pyetur. ju pjella komuniste te ndyra se edi rama kur vajti ne parlament kosoves doli gjith parlamenti jasht para 4vitesh po smani mend . pastaj thoni cte doni i madhi kombit shqiptar e beri rrugen bashkoi dy vendet e beri si e beri e beri.

  Përgjigju
 • pjeter: 12/01/2019 21:25

  pa shko e ja thuaj lexuesve te "bota sot"?te cajne syte per Berishen, madje i thurin edhe kenge per dhendrin e serbise, ku kunatin e kishte asgje me pak se nje pjestar te rendesishem e aktiv te udb-se.I jane sulur Rames gjithc'fare lloj profesoreash nderkombetare, eksperte nderkombetre te leshit ne ate lloj gazete, dhe pa piken e turpit e bejne Ramen bashkepuntor te serbeve, kur asnje, e perseris asnje shqiptar i asnje ane te botes nuk ka guxuar qe jashte protokollit ti kete perplasur ne sy serbit te verteten e hidhur ne mes te beogradit, kurse dhendri i serbise i mbushi bithen me nafte sllobes kur ai ja kerkoi, sepse per ate pune e paguante, te hynte ne aksion kur e therriste nevoja e serbise. PARA DISA KOHESH NJE MINISTER SRB QE INJOROJ EMRIN, I COI NJE TUFE LULE MBI VARRIN E ESAT TOPTANI SI HERO TE SERBISE, MOS U HABISNI KUR KJO TE NDODHE EDHE TEK VARRI I SALIUT.

  Përgjigju
  • Wayne: 13/01/2019 11:53

   E vërtet Pjetër. Këtu kemi siç e pershkrun ti shum sakt ende mbetje jugosllavofile. Njëri prej tyne asht kryetari aktual i partisë, që e ka autoparlant gazetën Bota Sot dhe që para pak dite u lavdëru prej KM të Serbisë për qasjen e tij „konstruktive“ në lidhje me taksen. Kemi edhe këndej mjaft pi atyne figurave shkurtpamëse, si andej (p. sh. Presidenti).

 • dulja: 12/01/2019 20:56

  po ...po keta kur**te e p.d.s na shesine pordhe .dhe ajde votoi keta plerat

  Përgjigju
 • kONJAK: 12/01/2019 19:25

  vERTET ,PIKE E ZEZE!Nese ngjaria e para 25 vjetesh -per problemin e naftes ,do ishte i vertet Berishen do ta kishin ber pluhur,keta qe sot kan pushtetin,jo pak por prej 14 vjetesh.Por si duket aleatet e Berishes ,sot jane aleat te qeverisies se sotme.

  Përgjigju
 • TA RRAS LALA: 12/01/2019 18:18

  Për ktë shkrim REPORT Tv meriton RRESPEKTIN më të madh nga ana e Shqiptarve. Kjo është e pa par është kulmi Bollino Italjan dhe e do Shqiprin më shum se ne Shqiptarët.Ne Shqiptarët i harojm shpejt të zezat që na ka bër krye krimineli malok salheu ish sekretari partis. E këto lloj krimbash sot bëhen patriot pa përjashtim e gjith partia fashiste pd . Prandaj populli Shqiptar duhet ti vëri gishtin kokës. Të mos votoj më plera si mona buçja e si ilir floriri njeriu më tinzar e më skuthje i politikës. RESPEKT PA FUND PËR BOLLINON.

  Përgjigju
  • navy: 13/01/2019 08:03

   Salih Berisha, Ridvan Bode, Azem Hajdari: Nafte Mafia Albania

  • (Nasi): 12/01/2019 20:34

   Po kastrati i famshem ca bente ne ate koh