Shqipëria mund Andorrën me rezultat minimal, renditet e treta në eliminatoret për Botërorin

Shqipëria mund Andorrën me rezultat minimal, renditet e treta në eliminatoret për Botërorin

Shqipëria i ka mbyllur me fitore kualifikueset e Botërorit pasi në ndeshjen e fundit ka mposhtur 1-0 Andorën në 'Air Albania'.

Golin vendimtar të sfidës e realizoi Çekiçi në pjesën e dytë me penallti.

Kjo fitore vjen pas disfatës 5-0 ndaj Anglisë dhe vlen më shumë në aspektin psikologjik.

Pas 10 ndeshjesh, eliminatore, Shqipëria i mbyll në vendin e 3 me 18 pikë. Ky sukses e çon ekipin kuqezi në vendin e tretë në Grupin I duke bërë kështu që dëshira për Botërorin të mbetet thjesht një ëndërr. 

Anglia e mbyll grupin në kryesim me 26 pikë, ndjekur nga Polonia me 20, Shqipëria 18, Hungaria 17, Andorra 6 dhe San Marino 0.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:41
Formacioni zyrtar kundër Andorrës, Reja tetë ndryshime nga minuta e parë në krahasim me Anglinë

Shqipëria do luaj sonte ndeshjen e fundit kualifikuese të Botërorit në Grupin I që rastis të jetë kundër Botërorit. Në krahasim me sfidën e tre ditëve më parë kur humbëm 5-0 me Anglinë, trajneri Reja ka bërë 8 ndryshime në formacion, i diktuar nga dëmtimet dhe kartonat.

Sot në orën 20:45 e nisin titullarë Mihaj, Dermaku, Hoxhallari, Roshi, Ramadani, Laçi dhe Seferi.

Që prej sfidës me Anglinë kuqezinjtë i mbyllën edhe matematikisht shpresat për t’u kualifikuar në Botëror, por kundër Andorrës vlen si për aspektin psikologjik ashtu edhe për pikët, pasi kuqezinjtë duhet të ruajnë vendin e tretë që kërcënohet nga Hungaria.

FORMACIONET ZYRTARE

Shqipëria: Strakosha, Hysaj, Mihaj, Dermaku, Hoxhallari, Roshi, Ramadani, Laçi, Çekiçi, Uzuni, Seferi.
Trajner: Edi Reja

Andorra: Gomes, San Nikolas, Garsia, Alavedra, Cervos, Vieira, Martinez, Puzhol, Alaez, Rosas.
Trajner: Koldo Alvarez

Ne.k./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Heqja e dinarit, DASH: Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë të vijojnë me urgjencë

Heqja e dinarit, DASH: Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë të vijojnë me urgjencë