Në përplasje me Bashën për firmat e anëtarëve, Berisha nxiton të publikojë rendin e ditës për Kuvendin Kombëtar më 11 dhjetor

Sali Berisha

Sali Berisha

Edhe pse sipas institucioneve të Partisë Demokratike zyrtarisht mbledhja e Kuvendit Kombëtar nga ana e Sali Berishës është ilegale sipas statutit të partisë, pasi nuk janë mbledhur firmat, ish-kryetari ka publikuar në mediat sociale rendin e ditës për Kuvendin Kombëtar me datën 11 dhjetor.

Pika kryesore e rendit të ditës, sipas asaj që ka publikuar Berisha është ndryshimi statutit të partisë, por nuk është bërë me dija se cilat do të jenë konkretisht pikat që duhet të ndryshohen.

Një tjetër pikë është analiza e qëndrimeve dhe akteve të Kryetarit Basha ndaj parimeve themelore e normave të statutit dhe ndaj forumeve të Partisë Demokratike. Po ashtu pritet që të diskutohet edhe aksioni që do të ndërmarrë më tej Partia Demokratike në lidhje me aksioni politik opozitar të PD-së.

'Miratimi i ndryshimeve statutore sipas propozimeve konform nenit 43/4 dhe 60 të Statutit të PDSH për rivendosjen dhe garantimin e demokracisë në vendimarrjen në forumet e Partise Demokratike. Analiza e qëndrimeve dhe akteve të Kryetarit Basha ndaj parimeve themelore e normave të statutit dhe ndaj forumeve të Partisë Demokratike. Vendimarrje sipas ndryshimeve statutore të propozuara dhe thirrja e referendumit të antarëve të Partisë Demokratike për të miratuar vendimet e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike. Përcaktimi i aksionit politik opozitar të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Per ndryshimet statutore do diskutohet mbi bazen e propozimeve te anetareve te Kuvendit dhe Keshillit Kombetar qe do parashtrohen ne kete Kuvend. Kuvendi Kombëtar do të mbahet në ambjentet e Pallatit të Kongreseve, Tiranë.'- shkruan ndër të tjera Berisha.


Lajmi kryesor:

Delegatët e Kuvendit janë zyrtarë të PD por Berisha thotë se i ruan të dhënat personale, nga Saranda ka një mesazh për Bashën: O peng kryetar shko kontrolloji 4200 firmat por jo si kryetar


M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Ndryshime në qeveri, Rama rikthen sërish Hantin Bonatin zv.minstër të Infrastrukturës, drejtonte AlbControl