Studentë të drejtuar nga të rinjtë PD protestë te Ministria e Arsimit, thyejnë xhamat, djegin Kushtetutën (VIDEO)

TIRANE-Një grup studentësh të drejtuar nga të rinjtë e forumit të PD-së, mesditën e sotme u rikthyen në protestë pas mbi tre muajsh, nga ajo që mbajtën studentët jopolitikë dhjetorin e 2018-ës. Në tubimin para Ministrisë së Arsimit protesta drejtohej nga Dorian Beqiri, anëtar i FRPD-së, ndërsa të pranishëm ishin rreth 100 studentë.

Ata shprehen se në protestë janë ngritur pasi nuk janë zbatuar të gjitha pikat e paktit për universitetin. Kërkesat e tyre janë pesë; rrëzimi i ligjit të arsimit të lartë, arsim cilësor, programe bashkëkohore, rritje të peshës së përfaqësimit dhe autonomi reale.

Por edhe pse ishin shumë herë më pak se protesta jo politike e dhjetorit të 2018, studentët që sot dolën në protestë nuk ishin në një qëndrim për kërkesat, pasi kishin lista të ndryshme. 

Protesta u zhvillua para Ministrisë së Arsimit për rreth 60 minuta ku u shënuan disa incidente, pasi studentët hodhën tymuese, gurë, kapsolla dhe flakadanë drejt godinës së ministrisë së Arsimit, dogjën disa letra që sipas tyre simbolizojnë premtimet e pambajtura dhe në fund thyen xhamat e godinës. Gjesti me i rende i ketyre te rinjve shenohet kur, sic shihet dhe nga fotot, bejne nje zjarr dhe hedhin ne te dhe Kushtetuten e Shqiperise. Nuk dihet se çfare kane dashur te thone me kete xhest studentet-militante, por veprimi ka ngjallur indinjate dhe eshte komentuar ashper nga qytetare.

Kujtojmë që në protestën e dhjetorit që ishin mijëra studentë nuk u thye asnjë xham dhe nuk u sulmua asnjë institucion, ndërsa sot që ishin rreth 100 studentë u sulmua ministria e Arsimit duke nënkuptuar qartë përkatësinë politike.

Kerkesat e grupit te studenteve
 

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?

Komento

Komente

 • Rona: 23/05/2019 09:15

  Thyej xhama,djegin kushtetuten?Shum mir ja bejn ne kete vend ku shteti nuk ekziston,ku hetohet polici e jo plerat,ku digjet e vihet flaka institucioneve dhe bejn 1 dit burg,ku ligji nuk funksionon se ligjin e ben Maliqi.Ti kishin ven dhe flaken se ketu nuk te denon askush,mund te besh cfar do me institucionet e shtetit.Kir shteyi nuk ju thyen kokat jeni te lir te shkaterroni cdo gje ne emer te demokracise cuna.Shtet kot e qeveri kot.

  Përgjigju
 • Eni: 23/05/2019 01:04

  Kur komentojn edhe Fresshi sikur jane popull i thjeshte ?! Aman lerini kto se po perdorini Ju si kavje kompjuterike nga hajdute ENI.B

  Përgjigju
 • Bmb: 23/05/2019 00:57

  Studentet e vertet jo qe nuk thyen xhama dhe nuk dogjen as nje lete, por mbas cdo proteste pastronin edhe rrugen

  Përgjigju
 • Maks: 22/05/2019 20:28

  O rrugecer shkoni mesoni ca kusuri kemi ne te paguajm per ju qe smesoni femijet e mi punuan dhe mesuan keshtu beni dhe ju

  Përgjigju
 • dulja: 22/05/2019 20:23

  ja dhe studentet po perdoren gjyna pere trurine qe kane

  Përgjigju
 • toni: 22/05/2019 19:27

  asnjeri nga keta shpellar sdi te shkruaj emrin e tij

  Përgjigju
 • CaBone: 22/05/2019 19:13

  Un nje gje nuk kuptoj, pushim morning ishte policia sot? Po ca i len kta muter me u sjell ashtu aman.

  Përgjigju
 • Emigrant: 22/05/2019 17:03

  Keta te shpellave vetem te thyejne dine....

  Përgjigju
 • WTF: 22/05/2019 17:01

  Te(pa)dashur studente te Lulit dhe Monikes, thuajani atij qe ka shkruar kerkesat tuaja, se ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk gjendet fjala "rankimi". Bazuar ne njohurite e mia te disa gjuheve te huaja, ju me duket se i referoheni fjales "renditje. Kaq te veshtire e keni ju si "studente" te perdorni gjuhen zyrtare shqipe? "Stop Bamirizimt te gjuhes zyrtare shqipe"!

  Përgjigju
 • xxx: 22/05/2019 16:19

  Fshataret e jales qe i pregatit fallxhorja per te tilla zullume

  Përgjigju
 • Berti: 22/05/2019 13:35

  A ka polici ky vend qe ta kape zvarre kete nip ballisti me keq se Sahit Dollapin? 100 vete bllokojne qarkullimin, bllokojne levizjen e lire. Demtojne bizneset, thyejne xhamat e ministrise. A do zbatohet ligji ndonjehere ne kete vend? Pttu rrace e keqe maskarenjsh me tru te shpelare nga Mona dhe Berisha.

  Përgjigju
 • Populli: 22/05/2019 12:48

  Jane studentet e Leshelise qe vene ne Jale,kane marre mesimet e Likes e Mona histerikes,ju skeni asnje lidhje me studentet e me auditoret,ju ka mesuar fallxhorja mbrapsht cdo gje.

  Përgjigju
 • RAKO GRENXA (BLETA): 22/05/2019 12:46

  Këta nuk jan sdudent por RRUGAÇ kok pa lar qelbësira të ndyra. Pse i thyejn xhamat kush i paguan ato xhama ? ? ? Ato xhama sjan xhamat e Edi Ramës ato jan xhamat e popullit. E kra RRUGAÇ të shtyr nga krimineli hajdut shal ngjit bëjnë veprime të tilla. Kto plehra e kan vëndin në burg.PTY PTY RRAC E KEQE.

  Përgjigju
 • Jari: 22/05/2019 12:34

  Te me kishit mua pedagigo o injoranter mercenare

  Përgjigju
 • Arbëri: 22/05/2019 12:21

  Qfar student dhe qfar kulture që djegin qese plastike në mes rrugës jan këta, të paguar sigurisht nga sale loqka dhe lul tradhëtari me moniken e qmendur

  Përgjigju
  • raul: 23/05/2019 10:41

   Te gjithe lristat e hardallosur nga trullosja mendore e perjeteshme qe kane marre nga trajnimi erotiok-naziskin ne haremin famekeq erotiko-naziskin te Jales. Mjere ato nena qe i kane derguar vajzat ne ate kamping te tmerrshem , ato vajza jane per gjthe jeten ne delir te plote dhe mjere ato familje qe i fusin ne shtepi per nuse djemsh se ti vene breket ne koke,,,,×

Lajmi i fundit

John

Sot shi, por mësoni se si do të jetë moti për ditën e nesërme