Pa motiv, ambient toksik dhe i zymtë! Zbuloni shenjat që tregojnë se kur është koha për të ndryshuar punë

Pa motiv, ambient toksik dhe i zymtë! Zbuloni shenjat që tregojnë se kur është koha për të ndryshuar punë

Foto ilustruese

Orët e gjata të punës, stresi jashtë punës, mosmarrja e rritjes në detyrë apo rrogës, pavarësisht produktivitetit tuaj të lartë, janë vetëm disa nga treguesit që ju duhet të hiqni dorë nga puna juaj toksike sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse mendoni se tashmë i keni tejkaluar kufijtë në mjedisin e punës ku punoni ose se nuk jeni më të përmbushur nga asgjë që bëni gjatë ditës, ndoshta është koha për dorëheqje.

Nuk keni motivim

Mund të themi se problemi i motivimit është një nga problemet më të mëdha të njeriut modern. Nuk themi se çdo ditë duhet të shkoni në punë me humor të çmendur, por nëse ju ka humbur edhe entuziazmi më i vogël për punën që po bëni, atëherë me siguri është mirë të filloni të kërkoni diku tjetër.

Mjedisi është bërë toksik

Shefat dhe punonjësit duhet të kujdesen për cilësinë e mjedisit të punës, hulumtimet kanë treguar se shumta një vend pune toksik mund të jetë i dëmshëm dhe të çojë në stres të panevojshëm, ezaurim mendor, depresion dhe ankth midis punëtorëve. Më tej, ai zbuloi se mirëqenia negative e punonjësve do të përhapet te punëtorët e tjerë dhe do të ulë cilësinë e punës që ata bëjnë.

Nëse mjedisi në të cilin punoni ka filluar të bëhet ose ka qenë gjithmonë toksik, atëherë më mirë mendoni përsëri sepse në të lodheni dhe humbisni veten. Vetëm për shkak se kaloni një pjesë të madhe të ditës atje, ajo duhet të jetë e shëndetshme, kështu që është një ide e mirë që ngadalë të shikoni diku tjetër.

I gjithë ekuilibri punë-jetë është humbur

Shkurtimisht, nëse shtëpia juaj nuk ju sheh dhe njerëzit nga familja juaj ankohen se ju kanë humbur, atëherë puna juaj ndoshta ka filluar t’ju thithë të gjithë energjinë dhe kohën tuaj. Mund të mos e kuptoni, por nëse përfundoni duke u kthyer në shtëpi vonë natën duhet të vendosni të largoheni.

Keni harruar veten

Distancohuni, merrni kohën tuaj dhe shikoni me një mendje të qartë se çfarë doni të bëni tani e tutje me jetën tuaj të punës, por mos harroni kujdesin për veten.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë 

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë